kalp

Deniz yıldızlarında olduu gibi kendini yenileme özelliimiz olmasa da, çok kısa zamanda bozulan ya da yitirdiimiz organları yenileriyle deitirebileceiz. Bilim adamları kök hücre oluturmak ve doku deiimi gibi yöntemlerle bunun mümkün olabileceinin müjdesini verdi. Kalp, omurilik ve akcierler yenilenebilecek organlarımızdan sadece birkaçı…

Kalp rahatsızlıı sona erecek

Uzun süren çalımaların ardından Washington niversitesindeki aratırmacılar, kalpteki hasarların kök hücre yöntemiyle gerçekletirilen doku nakliyle giderileceini kanıtladı. Fareler üzerinde yapılan deneylerin olumlu sonuç vermesi umutları arttırdı.

akciger

Akcier üretilecek

Brüksel niversitesi, laboratuar ortamında akcier gelitirmeyi baardı. İnsanlardan alınan kök hücreler gerekli koullar hazırlandıktan sonra akcier dokusu oluturdu. Eer bu akcierler gerçekten ilevsel ise akcier nakli tarihe karıacak.

omurilik

Omurilik onarımı mümkün olacak

Omurilik incinmeleri çounlukla kalıcı olur çünkü zedelenen sinir hücreleri kendilerini yenileyemez. Fakat son çalımalar neticesinde hazırlanan bir enzim, omurilikteki hasarı giderip bu organı tekrar salıklı hale getirebildi.

uzuv

Uzuvlar yeniden geliebilecek

Zebra balıı, kopan uzuvlarının yerine yenilerini kendi kendine oluturabiliyor. Bu balıı inceleyen bilim adamları, kayıp uzuvların salgılanan enzimler sayesinde yenileriyle telafi edildiini gözlemledi. Aynı ilem insanlar da geçerli olursa artık kaybedilen uzuvların yerine yenileri çıkabilecek.

deri

Deri nakli kolaylaacak

Günümüzde yapılan deri nakillerinde birçok sorun ortaya çıkmaktadır. Hastanın vücudunun nakledilen dokuyu kabul etmemesi bunlardan biri. Neyse ki, Columbia niversitesindeki aratırmacılardan Jeremy Mao, yeni bir yöntemle bu konuya çözüm sunmayı baardı. İnce kanallar arasından vücuda enjekte ettii kök hücrelerin ölmesini engelleyerek, yeni dokunun hayatta kalmasını salayabildi.