OpenOffice.org açık kaynaın hem bir ürünü hemde bir projesi olarak göze çarpan ücretsiz bir ofis program paketi daıtımı. İçerisinde bulundurduu yazı ilemcisi, tablolama programı, tanıtım yöneticisi ve çizim yazılımı ile tam bir çözüm paketi olan OpenOffice basit arayüzü ve dier profesyonel ofis yazılımlarına paralel gelimi özellikleri ile bilgisayar kullanıcıları için önemli bir deer olarak geliimine devam ediyor.

OpenOffice.org 3.0, doal yeni görüntüsü, yeni balangıç merkezi, yeni gösterge ekranı, yeni simgeleri ve kullanılabilirlik özellikleri ile gelmektedir. Buna balı dier yeni güncellemeler ve özellikler:

Writer (Kelime İlemci)

Düzenleme esnasında birden çok sayfa göstermeye olanak tanıyan yakınlatırmalı kaydırma çubuu

Yeni ve güçlü çoklu dil destei

Gelitirilmi not özellikleri
Geleneksel ofise ek olarak, web için wiki belgelerini düzenleme özellii

Calc (Hesap Tablosu)

Tablo baına 1024′e kadar sütun destei
Yeni ve güçlü eitlik hesaplayıcı
Birden çok kullanıcı için yeni ibirlii özellii

Draw (Grafik izim)

Poster boyutunda grafik düzenleme yetenei

Impress (Sunum)

Sunu içinde yer alan tablolar için düzenleyici

OpenOffice.org’un eklentiler için destei OpenOffice.org 3.0 ile gelmeye devam ediyor. Impress sunucu konsolu, i analitii destei, PDF içe aktarma, doal PDF belgeleri oluturma ve ek dilleri desteklemek amacıyla oluturulan yeni yol farklı gelitiriciler tarafından özellik eklemek amacıyla kullanılabilir durumda.

OpenOffice 3.0 içerisinde bulunan programlar ve özellikleri ise öyle;

Writer: Uyumlu kelime ilemci

OpenOffice.org Writer, modern bir kelime ilemci yazılımından beklediiniz tüm özelliklere sahiptir. İster hatırlamak istediiniz olayları yazmak için kullanın, isterseniz içinde resim, ema, dizin olan bir kitap yazın, Writer sayesinde tüm bu ilemlerin kolayca hızlı bir ekilde tamamlandıını göreceksiniz.

OpenOffice.org Writer sihirbazlarıyla mektup, faks ve ajandaları dakikalar içinde tasarlarken, bir yandan da birlikte gelen ablonlar ile kendi dokümanlarınızı tasarlayabilirsiniz. Sayfa ve yazı stillerinin alıık olduunuz gibi kolayca tasarlanması sayesinde sadece iinize konsantre olabilir, üretkenliinizi artırabilirsiniz.

İte Writer’ı özgün yapan bazı özellikler:

Writer, Microsoft Word uyumludur. Size gönderilen Word belgelerini açabilir, Writer ile tekrar aynı biçimde kaydedebilirsiniz. Writer, sıfırdan hazırladıınız belgeleri Word biçiminde kaydedebilir.
Yazım sırasında Türkçe imla denetimi yaptırabilir, otomatik düzeltme sayesinde hataları en aza indirebilirsiniz.
Hazırladıınız belgeleri tek tıklama ile PDF ya da HTML’e çevirebilirsiniz.
Otomatik Tamamlama (AutoComplete) özellii sayesinde, yazılması gereken uzun kelimelere gereksiz zaman harcamazsınız.
Karmaık belgelere çalıırken İçindekiler (Table of Contents) ve İndis (Index) bölümlerini çıkartarak istediiniz bilgiye daha hızlı eriim salayabilirsiniz
Hazırladıınız belgeleri e-posta yardımıyla tek tıklama ile gönderebilirsiniz.

OpenOffice.org’un yeni doküman biçimi OpenDocument’tir. Bu standart, XML tabanlı ve açık doküman biçimi sayesinde sadece Writer’a baımlı kalmaz, herhangi bir OpenDocument uyumlu yazılım sayesinde verilere eriim yapılabilir.

Türkiye’de Writer kullanan onbinlerce iletmede olduu gibi, siz de bu açık yazılımı deneyin. OpenOffice.org sayesinde lisans ücreti ödemeden, serbestçe, özgürce biliim teknolojilerinden faydalanmanın tadını çıkartın.

Calc: Yetenekli hesap tablosu

Calc, her zaman elinizin altında olabilecek bir hesap tablosudur. Eer yeni balıyorsanız, OpenOffice.org Calc’ın kolay kullanım ortamını ve sıcak arayüzünü çok seveceksiniz. Profesyonel bir veri ileyenseniz, Calc yardımıyla gelimi fonksiyonlara ulaabilecek, verileri kolayca düzenleyebileceksiniz.

Calc’ın gelimi DataPilot teknolojisi, veritabanlarından ham veriyi alır, özetler ve anlamlı bilgiler haline getirebilir.

Doal dil formülleri, kelimeler kullanarak kolayca formül hazırlamanıza imkan verir (örn. ciro – kar gibi).

Akıllı Toplama Dümesi, içerie uygun olarak toplama fonksiyonu ya da alt toplam fonksiyonunu otomatik olarak yerletirebilir.

Sihirbazlar, gelimi hesap tablosu fonksiyonları arasından kolayca seçim yapmanıza olanak salar. Senaryo yöneticisi (Scenario Manager), özellikle istatistik alanında çalıanlara yönelik olarak “what if…” analizi yapabilir.

OpenOffice.org Calc ile hazırladıınız hesap tablolarını,

XML uyumlu OpenDocument biçiminde kaydedebilir,
Microsoft Excel biçiminde kaydederek elinde Microsoft Excel olan arkadalarınıza gönderebilir,
Sadece sonuçları görmek için PDF biçiminde kaydedebilirsiniz.

ımpress: Sunumlarınız göz kamatırsın

OpenOffice.org Impress, etkin çokluortam sunumları hazırlamak için çok kullanılı bir yazılımdır. Sunumları tasarlarken 2 boyutlu ve 3 boyutlu resimlerden, simgelerden, özel efektlerden, canlandırmalardan ve çizim nesnelerinden faydalanabilirsiniz.

Sunumlarınızı hazırlarken, sunum yapacaınız kesimin ihtiyaçlarına göre çok farklı görünüm seçeneklerinden faydalanmak da mümkündür: izim, Taslak, Slayt, Notlar vb ..

OpenOffice.org Impress, sunumunuzu kolayca tasarlamak için çizim ve diyagram araçları içerir. Bu sayede bir kaç dakika içinde kolayca önceden kurguladıınız çizimleri ekrana aktarabilirsiniz.

Impress yardımıyla sunumlarınızı Microsoft Powerpoint biçiminde kaydedebilir, bu dosyalarınızı Powerpoint bulunan makinelere taıyıp sunumunuzu gerçekletirebilirsiniz. Dilerseniz, yeni XML tabanlı OpenDocument açık standardını seçerek hep özgür kalırsınız.

OpenOffice.org Impress yardımıyla tek tıklama ile oluturduunuz slaytları Flash biçimine getirip Internetten yayınlamak da mümkündür. Bu özellik OpenOffice.org ile birlikte gelir ve herhangi bir üçüncü parti yazılım satın almayı gerektirmez.

Draw: İçinizdeki çizim yeteneini kefedin

Draw, küçük karalamalardan büyük grafikler ve emalara kadar tüm çizim ihtiyaçlarınız için kullanabileceiniz bir çizim programıdır.

Tüm grafik stillerinizi tek tık ile yönetebilmek için Biçemler ve Biçimlendirme’yi kullanabilirsiniz. Nesneleri düzenleyebilir, iki veya üç boyutlu olarak döndürebilirsiniz. 3B (3D) kontrolcüsü sizin için küreler, küpler,halkalar, vb. nesneleri oluturacaktır.

Draw ile nesneleri yönetebilirsiniz. Onları gruplayıp, gruptan ayırıp, tekrargruplayabilir ve gruplanmı hallerini dahi düzenleyebilirsiniz. Karmaık gösterim (sophisticated rendering) özelliisizin seçeceiniz dokular, ıık efektleri, transparanlıklar ve perspektif özellikleri fotoraf kalitesinde resimler yaratmanızı salayacaktır.

Akıllı birletiriciler (smart connectors) sayesinde akı emaları, organizasyon emaları ve a emaları hazırlamak çok kolaylaıyor. Birletiriciler tarafından kullanılacak kendi ‘yapıtırıcı noktalarınızı’ (glue points) tanımlayabilirsiniz. Boyut satırları (dimension lines) dorusal boyutları çizim sırasında otomatik olarak hesaplar ve gösterir.

Küçük resimler (clipart) için resim Galeri’sini (Gallery) kullanabilir ve yeni resimler oluturarak Galeri’ye ekleyebilirsiniz. Grafiklerinizi ofis belgeleri için yeni uluslararası standart olarak kabul edilen OpenDocument biçiminde kaydedebilirsiniz. Bu XML tabanlı biçim yalnızca OpenOffice.org’a baımlı kalmazını deil, bu biçimi destekleyen tüm yazılımlar ile çalıabilmenizi salar.

Tüm yaygın kullanılan grafik biçimlerinden (BMP, GIF, JPEG, PNG, TIFF, WMF, vb.) herhangi birinden grafikleri aktarabilirsiniz. Draw’un Flash (.swf) dosyaları üretebilmesi yeteneini kullanabilirsiniz!

Base: Veritabanı yönetmenin yeni adı

OpenOffice.org’un yeni 2. sürümü ile birlikte gelen Base, OpenOffice.org içindeki bilgilerin büyük bir hız, verim ve effaflıkla veritabanına aktarılmasına izin verir. Base yardımıyla tablo, form, sorgu ve raporlar oluturup düzenleyebilirsiniz. Bu ilemleri ister kendi veritabanınızla, ister OpenOffice.org Base ile birlikte gelen HSQL veritabanı motoruyla yapmak mümkündür.

OpenOffice.org Base, balangıç, orta ve ileri seviye veritabanı kullanıcıları için sunduu sihirbaz, tasarım görünümü ve SQL görünümü gibi seçeneklerle oldukça esnek bir yapı sunmaktadır.

OpenOffice.org Base ile artık veritabanı yönetimi çok kolaylatı. Gelin, OpenOffice.org Base ile neler yapabileceimizi görelim.

Verilerinizi Yönetin

OpenOffice.org Base yardımıyla,

Verilerinizi depolayabileceiniz yeni tablolar yaratabilir ve bunları düzenleyebilirsiniz,
Veri eriimini hızlandırmak için tablo indisini düzenleyebilirsiniz,
Tabloya yeni kayıt ekleyebilir, mevcut kayıtları düzenleyebilir ya da silebilirsiniz,
Verilerinizi göz alıcı raporlar halinde sunmak için Rapor Sihirbazından faydalanabilirsiniz,
Hızlı veritabanı uygulamaları oluturmak için Form Sihirbazını kullanabilirsiniz.

Verilerinizi Kullanın

OpenOffice.org Base yardımıyla, verilerinizi sadece görüntülemekle kalmaz, aynı zamanda üzerinde ilemler de yapabilirsiniz.

Basit (tek sütunlu) ya da karmaık (çok sütunlu) sıralama yapabilirsiniz,
Basit (tek tıklama) ya da karmaık (mantıksal sorgulama) yardımıyla verilerin alt kümelerini görüntüleyebilirsiniz
Güçlü sorgulama yöntemleri ile verileri özet ya da çoklu tablo görünümü eklinde sunabilirsiniz,
Rapor Sihirbazı yardımıyla raporları pek çok farklı biçimlerde üretebilirsiniz.

Dier teknik bilgiler

OpenOffice.org Base veritabanı, HSQL veritabanı yöneticisinin tam sürümünü içerir. Bu veritabanı, verileri ve XML dosyaları tutmak için kullanılır. Aynı zamanda basit veritabanı ilemleri için dBASE dosyalarına eriebilir.

Daha gelimi talepler için, OpenOffice.org Base programı Adabas D, ADO, Microsoft Access, MySQL gibi veritabanlarını destekler ve bu veritabanlarıyla balantı kurabilir. İsterseniz, endüstri standardı ODBC ve JDBC sürücüleri üzerinden de balantı yapılabilir. Base, ayrıca, LDAP uyumlu adres defterleriyle çalıabilir ve Microsoft Outlook, Microsoft Windows ve Mozilla gibi temel yapıları destekler.

Math: Matematiksel formüller için yardımcınız

Math, matematiksel denklemlerle çalıanlar için tasarlanmı bir yazılımdır. İster Writer belgeleri içinde kullanılabilen formüller üretebilir, isterseniz ürettiiniz formülleri dier OpenOffice.org yazılımlarıyla birlikte (Calc, Impress vb) kullanabilirsiniz.

Bir formülü Math yardımıyla bir kaç ekilde girebilirsiniz.

Denklem düzenleyici içinde formülü tanımlayarak
Denklem editörü üzerine sa tıklayıp içerik menüsünden karılık gelen sembolü seçerek
Seçim araç çubuundan (Selection toolbox) uygun bir sembolü seçerek

Programı indirmek için tıklayınız

Open Office 3.0 Java’sız Sürümü (119.50MB) İndirmek İçin Tıklayın.

OpenOffice’in dier iletim sistemlerine ait indirme adreslerine, dil paketlerine, eklentiler ve her türlü bilgiye ulaabileceiniz proje adresine buradan ulaabilirsiniz.