eglence

mrünüzü uzatmanın yolları!

Herkes uzun yaamak ister ama bunun için ne yapar tartıılır. Gündelik hayatınız içindeki birtakım tercihleriniz aslında ömrünüze ömür katabilir. Mesela asansör yerine merdivenleri tercih etmek veya yarım saat fazla uyumak yerine egzersiz yapmak gibi… İte size ömrünüzü uzatmanın farklı yolları!

kemancı

Klasik müzik dinleyin
Beethoven kalbinizi ve ruhunuzu dinlendirir. Kan basıncını normal seviyeye çekerek rahatlama etkisi yaratır.

dans

Dans edin!
Salsa gibi yüksek enerjili danslar hem mutluluk verir hem de iyi kalori yakmanıza yol açar. Bir saatlik salsa en az 420 kaloriyi vücudunuzdan alır götürür.

gunslen

Günde 15 dakika güne görün!
Günde sadece 15 dakika güne, D vitamin almanız açısından yeterlidir. D vitamin düük diabet ve düük depresyon riski anlamına gelir.

seks

Seks yapın!
Düzenli cinsel iliki kolesterol seviyesini düürmeye ve kan basıncını düzenlemeye yarar. Endorfin hormonlarının salgısını arttırmaya da destek olur. Seks yapmak için özellikle sabah saatlerini tercih edin! Kandaki eker seviyesi bu saatlerde düük olduu için vücudunuz yaları daha hızlı enerjiye çevirir…

gülmek

Sürekli gülün!
Bilim adamları günde 15 dakika gülmenin ömrünüze 8 yıl kattıını belirtiyorlar.

domates

Domates yiyin!
Günde bir porsiyon domates kalp krizi riskini yüzde 30 azaltır.

havuc

Köklerinize geri dönün
Köklü yiyecekler salık doludur. Topraın altından güç aldıkları için size can verir. İnsanolu topraktan geldii için kaynaınızı yine topraktan almakta yarar var. Mesela kırmızı pancar kolesterolünüzü düürür. Havuç gözlerinize iyi gelir…

uyku

Düzenli uyuyun
ok deil ama düzenli uyuyun. Aratırmalar günde altı veya yedi saat uyuyanların daha uzun yaadıını ortaya koyuyor.

kan

Belli aralıklarla kan verin!
zellikle erkekler dikkat! Kan veren erkek donörler hiç kan vermemi bir erkek bedeninden 17 kere daha az kalp krizi riski taır. Bilim adamları kanda biriken fazla demirden bu ekilde kurtulabileceinizi belirtiyor. Aırı demir, kalp krizi riskine yol açar.

aile

Ailenize balı olun!
Aile baları olumlu psikolojik etki yaratır. Alkolizm, kalp krizi, kan basıncı düzensizlii gibi problemlerden uzaklaırsınız.

evlilik

Evlilik iyidir
20 yıldır bilinen bir gerçek evli erkeklerin ortalama 3 yıl daha fazla yaadıını ortaya koyuyor.

dedikodu

Bakalarının söylediklerine pek kulak asmayın
nemli olan sizsiniz. Kim ne demi çok problem deil! Uzun yaamak istiyorsanız kimsenin ne söylediine kulak asmayın…

erlkele

Ani etkileimlerden kaçının
Aratırmalar aniden çalan bir saatin çıkardıı ses gibi anlık yüksek ses dalgalarının kalp krizi riskini artırdıını belirtiyor. Kan pompalanmasını ani bir ekilde arttıran buna benzer durumlar bir anda adrenalin yükseliine neden olur.

ev kadını

Ev ileri yapın!
Cam silme eylemi 20 dakikada ortalama 80 kalori yakmanıza neden oluyor. Süpürge yapmak 90 kalori, ütü yapmak da 65 kalori kaybettiriyor. Fit olun. Aırkanlı olmak salıklı deildir.

beyinnn

Sürekli yeni eyler örenin!
renme eylemini hayatınız boyunca elden bırakmayın. Sürekli yeni eyler örenmek beyninizi dinç tutar ve yaam enerjinizi artırır.

kedi

Hayvan besleyin
Köpek veya kedi gibi evcil hayvan besleyenlerin daha az stresli oldukları aratırmalar sonucunda ortaya çıkmıtır. Hayvan beslemek kan basıncınızı düürür.

eh,r

ehirde yaamayın!
Yapılan aratırmalar kırsal bölgelerde veya küçük yerleim alanlarında yaayanların daha uzun yaadıını ortaya koyuyor. Stresten uzak kalmak için küçük yerde yaayın.

çikolata

ikolata yiyin!
Aratırmalar düzenli olarak çikolata yiyen insanların eker yiyenlerden çok daha uzun yaadıını gösteriyor. ikolatanın içerdii polifenol isimli kimyasal, mutluluk hissi veriyor, kalp krizi ve kanserden koruyor.

zevkli

Hayattan zevk alın!
Zevk aldıınız eyleri yapın. Alıveriten holanıyorsanız alıveri yapın veya dans etmeyi seviyorsanız dans edin. Pozitif enerji ömrü uzatır…

Sürekli yeni eyler örenin!
renme eylemini hayatınız boyunca elden bırakmayın. Sürekli yeni eyler örenmek beyninizi dinç tutar ve yaam enerjinizi artırır.