viking

definn

Sessizlik kuleleri
Zerdüt inancına göre bedenimiz doutan kirliydi. Bu yüzden ölü bedenlerin dünyayı kirletmemesi için onları gömmüyorlardı. Bunun yerine adına Sessizlik Kuleleri dedikleri yüksek bir daın eteine götürüp orda çürümeye bırakıyorlardı.

agac

Aaç mezarlar
Avustralya, İngiliz Kolombiyası, Amerikanın güneybatısı ve Sibiryadaki bazı yerli gruplar, ölülerini yerin altına gömmek yerine, onları sarıp bir aacın en tepesine bırakıyorlardı.

viking

Viking defin töreni
Vikingler hayatlarının çounu gemide geçirdikleri için öldükleri zaman da bundan mahrum kalmak istemiyorlardı. ou zengin Viking öldüünde içi yemek,mücevher, silah, evcil hayvan hatta hizmetçi dolu bir gemiye koyulup Tanrı Odine giden son yolculuuna uurlanıyordu.

gokyuzu

Tibet gökyüzü mezarı
Tibetliler, ölülerini sert kuru topraa gömmek yerine, onları akbabaların yemesi için bir daın zirvesine çıkarıp bırakıyorlardı. Böylece ölülerin bedenleri son zerresine kadar doaya yararlı bir hale getiriliyordu.

ceset

Bataklık mezarlar
ou yolcu Kuzey Avrupanın bataklıklarını geçerken kazayla öldüler. Ama Orta ada yaayan bazı kiiler bilerek bataklıa gömülmek istiyorlardı. Bunun iyi yanı ise bataklıkların kimyasal bileiminden dolayı ölü bedeni iyi durumda bırakması ve bilimadamlarınca incelenmeye imkan tanıması.

magara

Neandertal maara mezarları
Neandertal insanlar ölülerini yerin altına gömmeyi 100 bin sene öncesine kadar bilmiyorlardı. Bunun yerine onları çürümesi için maaraların derinliklerine bırakıyorlardı. Bazı arkeologlara göre bunun sebebi maaranın karanlık ve sessiz ortamının dier dünyaya gitmek için uygun bir ortam olmasıydı.

iskelet

Plastik ölüler
Alman bilimadamı Gunther von Hagens cesetlerin bozulmasını engellemek için balmumu kullanıyordu. Böylece cesetler müzelerde sergilenmek için veya eitim amaçlı kullanılmak için hazır hale geliyordu.

ksl

Bali ölüm töreni
Batılı toplumların ciddi ölüm seremonilerinin yerine, Balili Hintliler, ölülerini adeta bir karnaval havasında gömüyorlar. Festivale katılan insanlar çeitli kostümler giyerek ölülerin yakılacaı yere caddelerden geçerek götürüyorlar.

donuk ceset

Donuk cesetler
Walt Disneyin donarak ölümsüzlüe ulama macerasını duymayanınız yoktur herhalde. Bazı kiiler ölümden sonra tekrar dirilme teknolojisi çıkana kadar bedenlerinin bozulmaması için içi sıvı nitrojenle dolu bir tabuta girip donarak beklemeyi tercih ediyor.

mumyalama

Mumyalama
Antik Mısırın mumyalanmı ölüleri büyük ihtimalle dünyanın en ünlü ölü bedenleridir. st sınıfların tercih ettii bu yöntemde, vücudun tüm organları bedenden çıkarılarak içi kuru maddeler ve talala dolduruluyordu. Antik Mısırlılara göre bu yöntem ölüm sonrası yolculuk için ruhu koruyordu.