“Sonra bunun arkasından yine kalbleriniz katılatı, imdi de ta gibi, ya da tatan da beter hale geldi. ünkü talardan öylesi var ki; içinden nehirler kaynıyor, yine öylesi var ki, çatlıyor da barından sular fıkırıyor, öylesi de var ki, Allah korkusundan yerlerde yuvarlanıyor… Ve sizin neler yaptıınızdan Allah gafil deildir“. (Bakara Suresi-74)

Kaliforniya’nın güneydousunda bulunan lü Vadi dünya üzerindeki çözülemeyen birkaç gizemden birini barındırıyor. Kurumu bir tuz gölü üzerinde koca düzlükte küçük tepecikler gibi duran kayalar kendi kendilerine! kayarak hareket ediyorlar yada u ana kadar anlaılamayan bir etki kayaların kaymasına neden oluyor. Bilim adamlarının aratırmaları sonucunda bu olayla ilgili birkaç tahmin yürütülmü ama hala bir sır olarak kalmaya devam ediyor.

Hareket eden kayaların aırlıı bazen 300 kiloyu geçebiliyor ki bu bile insanı aırtabiliyor. Gözlemler kayaların hareketini doruluyor ama hangi etkiden dolayı olduu hala bilinmiyor.

Bu olayın nedenleriyle ilgili bilim adamları 4 tahmin yürütmü:

1- Uzunluu 4 kilometre, genilii 2 kilometre olan kurumu tuz gölünde yüzey silt ve kilden oluuyor. İklim ise bölgede kurak. Yamur yılda sadece 5 cm civarında yaıyor. Yamur yüzeyi kaygan hale getiriyor ve kayalar bu yüzey üzerinde kayıyor. Bana saçma geldi çünkü 300 kiloluk bir kayayı sel olsa yerinden kaldıramaz.

2- En favori cevaplardan biri rüzgarla hareket ettikleri. Yörede esen rüzgar güneybatıdan kuzeydouya doru esiyor. Birçok kayan kayanın yönüde bu dorultuda. Yamur yadıında zemin ıslakken, sert rüzgar kayaları yava yava hareket ettiriyor deniyor.

3- Hayvanlar veya insanlar tarafından hareket ettirildikleri. ölün ortasında her sabah erkenden kalkıp “bugünkü hedefim kayaları 1 metre sürüklemek” gibi kimsenin bir misyon yüklenecek olduunu sanmıyorum.

4- Buz yardımıyla hareket ediyorlar. Bazı yıllarda gölün tabanı ince bir buz tabakasıyla kaplanıyor. Kuvvetli rüzgar buz tabakasını kayalarla birlikte hareket ettiriyor. Bu sav fazla tutarlı bulunmuyor çünkü hareket eden buz tabakası yüzeyde bir iz bırakması gerekirken bu izlere yüzeyde rastlanmıyor.

Burada en favori açıklama kayaların rüzgarla hareket ettii. Bana kalırsa bu bile tutarlı bir tahmin deil. Kayaların rüzgarla bir çalı gibi sürüklenmesi bana pek mantıklı gelmiyor. Bu haberi ilk okuduumda rahmetli Barı Manço’nun programı aklıma geldi. Programın bir bölümünde sürücüsüz bir arabayı tepenin en alçak noktasında çalımadan bo viteste bırakıp tepenin en yüksek noktasına kadar arabanın kendi kendine çıkmasını seyretmitim. Bu olayın o zamanlar insanın görü açısıyla ilgili olduu, aslında arabanın yüksek noktadan alçak noktaya indiini açıkladılar. Sanki burada da aynı mantık varmı gibi geldi bana, ne dersiniz