Gizemli ve tehlikedeler
Yeryüzünde yüzlerce canlı türü bugün yok olma tehlikesi altında. Doanın dengesi bozuldukça bu zavallı canlılar da yaam mücadelesine yenik düerek ekosistemden kopuyorlar. İte size dünya genelinde yok olma tehlikesiyle karı karıya kalan ilginç canlılar…

Meksikalı yürüyen balık
Meksika bölgesinde yetien bu balık türünün nesli tükeniyor. Her an yok olma tehlikesi altındaki bu pembe balıın dört ayaı olduu için yürüyen balık adıyla anılıyor.

Ku yiyen dev örümcek
Dünyanın en büyük örümcei. Genellikle ku yiyerek beslenen bu dev yaratıklar daha çok böcek ve sıçan türleri gibi küçük vücutlu hayvanları tercih ediyor. Adı ku yiyen örümcek olsa da genellikle ku yemeyi pek tercih etmiyorlar. Yediklerinde de yarasa yiyorlar. Yaam alanı Amazonlar olan bu örümcekler de tıpkı Meksikalı yürüyen balıklar gibi yok olma tehlikesi altında. Nedeni ise Amazonlardaki doal dengenin bozulmu olması.

Islık çalan örümcek

Bu örümcekler de ilginç birtakım davranılara sahip. Bacaklarını birbirine sürterek ilginç bir ıslık çalma ekilleri var. Yerli ekosistemleri içinde gerçekten hayati bir öneme sahip olan bu hayvanlar da dünyadaki doal dengenin bozulmasıyla yok olma tehdidi altında.

Dev in semenderi
Yaklaık iki metreye varan boylarıyla in semenderleri in dıında ABD’nin belli bölgelerinde de yaıyor. ABD’de ‘hellbender’ adıyla anılan bu hayvanlar ilginç bir görüntüye sahip.

Dev su böcekleri
Amazonların en uzaylı yaratıkları. Dev boyutlara ulaan bu su böceklerinin en leziz yemeklerinden biri piranalar. Dilerindeki zehir sayesinde avlarını kısa sürede etkisiz hale getiriyorlar.

Dev Palouse solucanı
Balıca yaan alanları ABD’nin Washington eyaleti. Zararsız olan bu solucanların 2005 yılına kadar var oldukları sanılıyor. Bugün nesillerinin tükenmi olduu varsayılıyor. Topraın dört metre altına kadar inebiliyorlar.

Dev hindistan cevizi pavuryaları
Görmü olduunuz fotoraf aka deil. Guam ve dier Pasifik adalarının yerlilerinden. Günlük hayatın bir parçası haline gelmi bu yaratıklar çöp kutularına bile tırmanabiliyorlar. ok aır hareket ettiklerinden dolayı insanlar açısından çok büyük bir tehlike oluturmuyorlar.

Deniz lalesi karidesleri
Nesli tükenmekte olan dier bir canlı türü de bu karidesler. effaf görüntüleriyle oldukça farklı görünen bu deniz canlıları ses de çıkarıyor.

Honduraslı hayalet yarasaları
Tropikal Amerika’da Guatemala ile Brezilya’nın arasındaki bölgelerde palmiye ile eker kamıı yapraklarının arasında tünemi vaziyette bulunur. Bu, 7-8 santim uzunluunda orta irilikteki yarasa, kar gibi beyaz bir kürkle kaplıdır. Karın uzun zaman yerde kaldıı ülkelerde hayvanların bu renkte olmalarında bir fevkalâdelik yoktur.

Ebe kurbaası
Avrupa’da yaayan ebe kara kurbaası, yaamının büyük bölümünü karada, sudan uzakta olmayan toprak oyuklarında geçirir. Bu kurbaanın en büyük özellii yumurtalarını taıyabilecek ekilde benzeri olmayan bir derisinin olmasıdır.

rdek kurbaası
Tıpkı bir ördek sesi çıkardıkları için bu isim verilmitir.

Cam kurbaa
Kurbaa türünün belki de en estetik ve güzel olanıdır. effaf yeil rengi ve transparan gövdesiyle göz alıcı bir güzellii vardır. Yamur ormanlarında yaarlar.Ne yazık ki bu kurbaalar da yok olmak üzere.

Ayaklı amfibiler
İlginç vücut ekilleri olan bu canlılar evrimlerini tam olarak tamamlayamamılar. Kuyruk biçimindeki vücut ekilleri farklı yaam ekillerine ayak uydurmalarını salıyor. Yumuakça grubunda yer alıyorlar ve oldukça keskin dilere sahipler.

Dev Komodo ejderi
Bu ejder, ancak 1912 yılında kefedilmitir. Bu tür yalnız Sonda takımadalarının bazı küçük adalarında ve özellikle adını taıdıı adada bulunur. Uzunluu 3 metreyi geçtiinden kertenkelelerin devi sayılır. Yerliler, yavru geyikleri ve yavru yaban domuzlarını, hatta zaman zaman yabani atları yediini söylerler. Adı fare adası olan Komodo adasında bir tek farenin kalmamı olması manalıdır. Dev varan bunların hepsini yedii tahmin edilebilir. Bu varan, pisboazlıı, kendi hemcinslerine saldırıp onları yemeye ve her türlü hayvan leiyle karnını doyurmaya kadar vardırır.

Kagu
Avustralya’nın bin küsur mil dousundaki Büyük Kaledonya adasında yaar. Yeni Kaledonya pullarında yer alan bu tavuk iriliindeki ku özellikle geceleri faaldir.

Kıllı burunlu kangurularbr : Nesli tükenmek üzere olan memeli bir tür.

izgili tavan Myanmar da yaıyorlar. Minyatür bir tür geyii andırıyorlar.