American Music Awards Performance TOPIX

Nelly Furtado / Sanatçı

2 Aralık 1978 Victoria
Nelly Kim Furtado (2 Aralık 1978, Victoria, B.C. doumlu), Portekiz asıllı Kanadalı arkıcı ve söz yazarı.

Portekiz asıllı Nelly Kim Furtado, küçük yata Portekizden Kanadaya göç etti. İngilizce, Portekizce, İspanyolca ve az çok Hintçe bilen Furtado, ilk müzik deneyimini annesiyle birlikte bir kilisede düet yaparak yaadı. 9 yaında trompet, gitar ve klavye çalmaya balayan sanatçı, 12 yaında ilk bestelerini üretmeye baladı.

1996 yılında Plains Of Fascination adlı hip hop grubunun Join the Ranks albümünde Waitin For The Streets arkısına vokal yapan Nelly Furtado, 1997 yılında trip hop grubu Nelstarı kurdu. Grubun çalımaları sırasında ritim ve melodi tekniklerini gelitiren Furtado, trip hop müziinin kendisini yansıtmadıını düünerek gruptan ayrıldı. Aynı sene Torontodaki bir gece kulübünde sahne alan sanatçı, The Philosopher Kings grubunun vokalisti Gerald Eatonın dikkatini çekmeyi baardı. Bu gruptan Gerald Eaton ve Brian Westin yardımıyla ilk demosunu çıkartan Nelly Furtado, DreamWorks Records ile anlaarak ilk albümünün hazırlıklarına baladı.

2000 senesinde çıkarttıı ilk albüm Whoa, Nelly! ile tüm müzik dünyasının dikkatini çeken Nelly Furtado, özellikle albümden çıkan singlelar Im Like A Bird, Turn Off The Light ve …On The Radio (Remember The Days) ile tüm dünyada 5.500.000 sattı. 2002 Grammylerine dört dalda aday gösterilen sanatçı, bu ödüllerden Im Like A Bird singleı ile En iyi Bayan Pop Vokal Performansı ödülünü almayı baardı.

2003 senesinde 2. albümü Folklore ile sevenleriyle buluan Nelly Furtado, bu albümle İngiltere ve Amerikada altın plak alırken, özellikle Almanyada da büyük bir baarı elde etti. Almanyada iki kez platin plak kazanan albümden çıkan singlelaraPowecless (S!y What You Wantq,