tarantula
KIZARMI TARANTULA (KAMBOYA)
rümcek fobisi olanların korkulu rüyası kızarmı ve kıtır bir ekilde Kamboçya’da karımıza çıkıyor. lke’nin yerel tadlarını merak eden maceraperest turistler için kızgın yada kızartılıp sunuluyor. Gerçekten yemenin deil bakmanın bile yürek isteyeceikızartılmı tarantulalar, Kamboçya’da ho atıtırmalıklar olarak günlük hayatta yerini alıyor.

domuz

CUY (GİNE DOMUZU) PERU
zellikle And Daları’nın eteklerinde yaayan köylülerin önemli bir besin kaynaı “cuy” olarak adlandırılan Gine domuzu, servis edilmeden önce kızartılıyor.

kopek baligi

MAYALI KPEKBALII (HAKARL) -İZLANDA
İzlandaya özel bir sipesiyal. Hakarl İzlandalılar için zamanla kazanılmı bir alıkanlık. Genellikle köpek balıının baırsaının günete kurutulmasıyla yapılıyor. Tiksindirici bir kokusu olduu söylenen Hakarl’ın tadı kokusuna oranla daha makul.

kahve

SİNDİRİLMİ KAHVE
(ASYA) Dünyanın en egzotik ve pahalı kahvesi olarak kabul ediliyor. Hayvanlar tarafından yenilip sindirilmi ve dıarı atılmı kahve meyvelerinden yapılıyor. Bu kahvenin hafif karamelli veya çikolatalı, zengin, aır ve egzotik ekilde topraktan gelen bir tadı olduu kabul ediliyor. Yılda en fazla 200 kilo üretiliyor ve kilosu 1000 euroya kadar çıkabiliyor. Kahve tüccarları tanelerin kavrulmadan önce yıkandıı güvencesini veriyor.

zehirli balik

FUGU(JAPONYA)
Japon mutfaını spesiyallerinin yanında oldukça makul kabul edilebilen bir yemek… Zehirli balık olarak adının çıkmasına karın beenilen bir tadı olduu söylenebilir. Cierlerinin, yumurtalarının ve derisinin panzehiri olmayan zehirli toksinleri olduu biliniyor.

balut

BALUT (FİLİPİNLER)
ou çevrelerce dehet verici olarak nitelendirilmesine ramen ( özellikle batılı ülkeler tarafından) Filipinliler tarafından oldukça lezzetti olarak görülüyor. Günlük olarak tüketilen bu yumurtalar döllenmi embriyo olarak biliniyor. Hatta tüylerinin ve ayaklarının bile olutuu söyleniyor.

idrar

İNEK İDRARI (HİNDİSTAN) Hindu inanıına göre çok fazla ifası olan inek idrarı ineklerin sütü ve yourdunun yanında tezgahlarda yerini alıyor. Hindular için colanın yerini aldıı düünülüyor.

tavuk

TAVUK AYAI
Asya’nın büyük bir çounluunda, Jameika ve Peru mutfaında yer alan ve genellikle çorba olarak veya siyah fasulye sosuyla servis ediliyor. Büyük bir kısmı kıkırdak olan tavuk ayaının küçük bir parçası kemikten oluuyor.

penis

BOA PENİSİ (İN)
Geleneksel bir afrodizyak olarak biliniyor ve Uzak Dou’nun büyük bir bölümünde benimseniyor. Geçen yılki in olimpiyatlarında sporcuların menüsünde bir çok farklı tarzda piirme seçenekleriyle sunuluyordu.

kımız

KIMIZ (ASYA)
Kısraklardan elde edilen süt çou asyalı için büyük önem taıyor. ok zengin bir vitamin ve mineral deposu olarak bilinen süt uzun yaam için ideal.

ahtapot

CANLI AHTAPOT (JAPONYA VE KORE)
Batılı ülkelerde yenmek için farklı piirme yöntemleri uygulanan ahtapot Japonya ve Kore’de çok piirilmeden dürüm eklinde yeniliyor.

sican

SIAN-VİETNAM (İN-TAYLAND)
Tarlalardan çiftçiler tarafında toplanılan fareler, zellikle akam yemekleri için tercih ediliyor. kızartılmı ve biftek haline getirilmi halleri recih ediliyor.

akrep

AKREP (İN VE VİETNAM)
Ahtapot gibi kızartılarak yenmesinin yanı sıra çikolataya batırılarak veya çorbaların içinde de servis edilebiliniyor. Pekin’deki gece marketlerinde rahatlıkla bulunabilinen akreplerin yanı sıra deniz atlarınıda bulmak zor deil.

kurtcuk

AVUSTURALYA SRNGENİ
Avusturalyalı Aborjinler tarafından özelliklen diyette önemli bir yeri olan bu sürüngeni canlı veya piirilmi yiyebilmek mümkün. Zok zengin bir protein kaynaı olarak biliniyor.

duriyan

DURİYAN MEYVESİ-GNEY ASYA
Kokusundan dolayı toplu taıma araçlarında ve taksilerde yenmesi yasaklanmı. Tüketilirken insanlarda uyandırdıı his ise tuvalette böürtlen yemek gibi olduu söyleniyor.

koyun kafasi

KOYUN KAFASI (NORVE)
zellikle noel döneminde tercih ediliyor. kafa derisi ve beyin ayıklandıktan sonra piiriliyor ve ilk olarak sıcakken gözlerinin yenilmesiyle balıyor.

Dünyadan dier manzaralar…

akrepp

cekirge

hasarat

bocek dukkani

fareci

bocekk

igrenc