uzaylı

NASA, 200 milyar yıldız buldu. Bunların 100 milyarı canlılara ev sahiplii yapabilecek gezegenlere ıık veriyor olabilir. 2013′te uzaylıların bulunduu ya da canlı yaamına uygun yüzlerce, binlerce gezegen bulacaız.
Hakkında onlarca bilim kurgu filmi çekilen, yüzlerce kitap yazılan uzaylılar gerçek ve bulunmayı bekliyorlar… Bu, Newsweek dergisine konuan dünyaca ünlü astronomların tahmini. 1960ta uzaylılardan gelebilecek olası mesajları dinlemek için oluturulan SETI programı u ana dek milyonlarca galaksiden gelen herhangi bir mesajı tespit etmese de bilim adamlarının ümidi halen canlı. Bunun en büyük gerekçesi ise astronomların u ana kadar uzayla ilgili yaptıı aratırmalar sonucunda Dünyanın da içinde bulunduu Samanyolu Galaksisi içerisinde 200 milyar yıldız kefedilmesi.. Bu yıldızların en az yarısının Güne gibi çevresinde gezegenler bulunan bir sisteme sahip olduu ve canlı hayatına ortam salayabilecei tahmin ediliyor. Yani bu yıldızlardan her birinin çevresinde 1 gezegen olsa, 100 milyar adet Dünya benzeri gezegen kefedilmeyi bekliyor. Ve bu sadece Samanyolu Galaksisi için tahmin edilen rakam.

Kepler uydusu kefedecek Bu bulgurları en çok destekleyen proje ise NASAnın Martta fırlattıı Kepler uydusu… 600 milyon dolarlık bu uzay teleskobunun tek misyonu var: Dünya dıı canlıları bulabilmek ve insanoluna yeni yaam alanları kefedebilmek için bilim adamlarının en olası gördüü 100 bin yıldızı ve çevresindeki gezegenleri incelemek. Projenin baındaki Bill Borucki, Dünyaya benzer gezegenlerin var olduunu bilmeye yaklamaktan deil. Tam anlamıyla bilmekten bahsediyoruz. 2013te Keplerin yüzlerce hatta binlerce dünya benzeri gezegeni ve varsa içlerinde yaayan dünya dıı varlıkları tespit edeceine eminiz dedi. Boruckiye göre bu gezegenlerde uzaylıların yaayıp yaamadıına ilikin bilgiler gezegenlerin atmosferinde karbondioksit ve ozon tespit edilmesi durumunda kesinlemi olacak.