NANOTEKNOLOJİ YZYILIN TEKNOLOJİSİ OLMAYA HAZIRLANIYOR

Soluksuz bir kou içerisinde nanoteknolojiye yatırım yapan ülkeler, bu sektörden yılda 2 trilyon dolar kazanacak. Birçok nedenle geriden takip etliimiz biliim çaında gelimeler hızla devam ediyor. Biliimcilerin yeni gözdesiyse “Nanoteknoloji”. Metrenin milyarda biri olan nanometre ile ölçülen malzemelerin kullanılacaı nanorobotlar, Nanoteknoloji aı’nın habercisi.

Tüm dünya ülkelerinin hazırlıklar yaptıı Nanoteknoloji çaını, Türkiye’nin geriden takip ettiini söyleyen Selçuk niversitesi Ar-Ge ve
Teknoloji Koordinatörü Prof. Dr. Ahmet Ayhan, nanoteknolojinin ilerleyen zaman içerisinde büyük deiikliklere yol açacaına inanıyor. Ekonomik, sosyal ve günlük hayatta her alana giren biliim sektörünün üretim dengelerini deitirdiini vurgulayan Ayhan, bu caa hazırlıklı giren ülkelerin ekonomisini güçlendireceini ve dünya ülkeleri arasında yer alacaını söylüyor ve ekliyor: “Türkiye bu çaı çok geriden takip ediyor.Türkiye’nin aksine birçok ülke nanoteknoloji alanına oklukça büyük yatırımlar yapıyor. AB nanoteknolojiye öncelikli 7 alan içerisinde yer verdi ve 5 yıl bu alandaki Ar-Ge çalımaları için 1,3 milyar euro kaynak ayırdı. Yüksek younluklu bellekler ve bioçipler gibi birçok ürünün yapımında kullanılacak nanorobotların çaına hazırlıklı giren ülkeler, bu sektörde yılda dönecek yaklaık 2 trilyon dolarlık pastadan pay alabilecek.