Rum 30 O halde sen, batıl dinlerden uzaklaarak yüzünü ve özünü, hak din olan İslâma yönelt ki insanları bu din üzerine yaratmıtır. Allah’ın yaratıında deime yoktur, dosdoru sabit din odur. Fakat insanların çou bilmezler.

Yüce Allah bizleri ruhen ve bedenen bulunduumuz bu mükemmel din üzere yarattıını ayette de açıkça beyan etmektedir. Bu önemli neden üzere bizlerin ilk etapta anlayamasak ta dinimizin kurallarını sıkı bir balılıkla icra etmemiz gerekmektedir.

Rabbimiz bizlerin temel beden ve ruh ihtiyaçları olan namaz, oruç, hac gibi fiiliyatların, ciddiyetini kavrayıp gerei gibi sahip çıkamayacaımızı bildii için, bunları nafile ibadet olarak keyfiyetimize bırakmamı, üzerimize farz kılmıtır. Küçük bir benzetme ile evlatlarımıza bizlerin sobadan uzak durmaları, ödevlerini yapmaları, yemeklerini bitirmeleri, dilerini fırçalamaları, erken yatmaları ve benzeri temel ihtiyaçlarını, kimi zaman cezalandırma tehdidiyle de olsa, onlara zorunlu kılmamız gibi.

Sadece namazın doktorlar ve psikologlar tarafından kabul edilmi faydalarından bazıları unlardır:

a) Artan enerji ve canlılık

b) Daha derin sükûnet ve iç huzur

c) Daha iyi çalıan bir sindirim sistemi

d) Düünce berraklıı ve dikkatini younlatırma yetenei

e) Daha gevek kaslar, daha iyi bir duru, ba arısı dâhil acı ve arılardan kurtulmak

f) Baııklık sisteminin gelimesi ve hastalıklardan kurtulmak

g) Daha derin ve tatmin edici uyku

h) İlikileri idare etme becerisinde artı

i) Stres ve sorunlarla ba etme yeteneinde artı

J) Daha gelimi bir sezgi ve yaratıcılık düzeyi

Tüm belirtilen bu faydaları olmasaydı bile biz Müslümanlar Yüce Allahın emri olduu için namaz kılmaktayız. Gani = zenginliinin hududu/ölçüsü olmayan Yüce Allah kendi ihtiyacı olduundan deil, bizlerin ihtiyacımız olduundan namazı bize farz kılmıtır.

Kulluumuzun en güzel sembolü olan namazlarımızda kullandıımız Arapça ifadelerin manasını da ezberleyerek namaz içerisinde kaybolmaktan kurtulabiliriz. Namazımızın özü Arapça olmak kaydı ile namaz esnasında her kullandıımız Arapça ifadenin mealini de aynı anda aklımıza getirmek, bizi namazda gereksiz ve yersiz düüncelerden kurtaracak tek fiiliyattır.

Böylelikle namaz, küçük günahlarımızı mahvedip bizleri arındıran, bizdeki kulluk uurunu daima taze ve diri tutan, hayâsızlıktan ve kötülükten bizleri alıkoyan büyük bir ikrama dönüecektir.

Daha verimli ve uurlu bir namazı arzu edenlerimize mutlaka namazda kullandıımız Arapça ifadelerin Türkçe manalarını da ezberlemelerini tavsiye ederiz…

Namaz broroürünü buraya tıklayarak indirebilirsiniz