cocuk6

ABDde yapılan bir aratırma, mutsuz evliliklerin suçlusunun çocuklar olduunu gösterdi.

Denver ve Teksas üniversitelerinde görevli psikologların 8 yıl boyunca 220 çift üzerinde yaptıı, İngiliz Daily Mail gazetesinde yayımlanan aratırma, her 10 çiftten 9unun, ilk çocuk dünyaya geldiinde evliliklerinden duydukları memnuniyette bir düü yaadıını ortaya koydu.
Aratırmada, çocuk sahibi olmayan çiftlerin evliliklerinde de zaman içinde mutsuzluk yaandıına dikkat çekilirken, bir bebek sahibi olmanın, özellikle çocuun doumundan hemen sonra yeni düzene uyum salama dönemlerinde, evlilikteki bu bozulmayı çabuklatırdıı belirtildi.
Sonuçları Personality and Social Psychology dergisinde yayımlanan aratırmada, evlenmeden önce birlikte yaayanların bu sorunu daha kötü yaadıkları gözlendi.

Aratırmada ayrıca düük gelir seviyesine sahip kiilerin, evliliklerinden memnun olmamaya daha eilimli oldukları, öte yandan bazı zengin çiftlerin ilk çocukları doduktan sonra ilikilerinin daha da güçlendiini gördükleri kaydedildi.
Uzun süredir evli olan çiftlerde, daha kısa süredir evli olanlara göre bir bebek sahibi olduktan sonra yaanan sorunlarının daha az olduu görülürken, aratırmacılar, bulguların, çocuksuz kalmanın nedeni olarak görülmemesi konusunda ısrarcı olduklarını açıkladılar.

Kaynak: milliyet.com.tr