İnsanın ruh salıı ile renkler arasındaki ilikiyi aratıran bilim adamları, duyguların da rengi olduunu ortaya koydular. Depresyondaki insanların donuk, kendini iyi hissedenlerin ise sıcak renkleri tercih ettiine iaret eden bilim adamları, bunun, çocukların ve iletiim sorunu yaayanların hastalıklarının tehisine yardımcı olabileceini belirttiler.

İtalyan La Repubblica gazetesinde yayımlanan habere göre, İngilteredeki Manchester niversitesinden bir grup bilim adamı, salıklı 105 ve depresyondaki 108 yetikinin her birinden, kırmızı, turuncu, sarı, yeil, mavi, lacivert, mor, kahverengi, siyah, beyaz ve grinin 38 tonunun bulunduu renk tablosundan ruhsal durumlarına en uygun olan rengi seçmelerini istediler. Aratırmacılar, depresyondakilerin grinin, salıklı katılımcıların ise sarının tonlarını tercih ettiklerini gözlemlediler.

Aratırmanın ikinci bölümünde ise salıklı 204 gönüllüden renkleri pozitif, negatif ve nötr olarak ayırmalarını ve en sevdikleri renkleri seçmelerini isteyen bilim adamları, katılımcıların sadece yüzde 10unun, ruhsal durumlarını temsil etmesi için griye yöneldiklerini belirttiler.

Aratırma sonuçlarının, beynin, insanın ruh haliyle renkleri hemen eletirdiini ve bu ekilde dı dünyayla iletiim kurduunu gösterdiini kaydeden bilim adamları, bu ilikinin sürekli dile getirildiini, ancak imdiye kadar bu konuda yapılmı tam ve gerçek bir aratırmanın mevcut olmadıını vurguladılar.

Aratırma ekibinin baındaki Peter Whorwell, u anda asabi baırsak sendromu görülen ve dolayısıyla da oldukça sıkıntılı olan hastalar üzerinde çalımakta olduunu belirterek, Renk çarkının, bu hastaların psikolojik tedavilere verdikleri yanıtı görmemize yardımcı olmasını umuyorum dedi. Kelimelerin yetersiz kaldıı ve sözsüz ifade yöntemlerinin daha etkili olduu durumların olduunu ifade eden Whorwell, bu gibi durumlarda renklerden faydalanılabileceini söyledi.

MİLLİYET
Kaynak:haberturk.com