mutlu
Beyin bilimcisi Jeffrey M. Stibel aynı Dalai Lama gibi mutluluun örenilebilir olduunu düünüyor. Ona göre birkaç basit adım atarak mutlu çalıanlar yaratmak mümkün.

mutlubayan

Mutluluk Türkçe kökenli kelimelerde bata yer alan m sesine rastlanmıyor. Dolayısıyla mutlu kelimesinin Türkiye Türkçesi dıında bir örnei bulunmuyor. Ancak anlamdaı olan bahtiyar Farsça kökenli olup aynı İzlanda kökenli İngilizce karılıı happy gibi ansı yardım eden, talihli anlamına geliyor. Buna göre mutluluk için tesadüfidir ve tarif edilemez denebilir mi Nassim Taleb Fooled by Randomness (Tesadüfilikle kandırılmı) adlı çok satan kitabında mutluluktan tam olarak böyle bahsediyor. Bilgelii ve mutluluu tartıma götürmez Dalai Lama ise Mutluluk Sanatı adlı kitabında gerçek mutlulua ancak beynin eitilmesiyle ulaılabileceini söylüyor. Harvardlı psikolog Dan Gilbert da daha mutlu olabilmek için beyinlerimizi eitebileceimiz görüünde.
Peki, çabalayarak mutlu olmak gerçekten de mümkün mü MIT Sloanda ve Brown niversitesinde beyin bilimi üzerine çalıan Jeffrey M. Stibel i dünyasında sıkça rastladıımız asık suratlıları mutlu insanlar haline getirmenin mümkün olduunu düünüyor. İte i yerinde mutluluk için Stibelden yedi basit öneri

1- Gülün: Gülmenin mutlulukla dorudan bir ilikisi var. Bu iliki bir korelasyonla balamı olabilir ancak beyin zaman içerisinde ikisi arasında balantı kurdu. Bana inanmıyorsanız unu deneyin: Yüzünüze kocaman ve güzel bir gülücük oturtun ve negatif bir ey hakkında düünmeyi deneyin. Ya gülmeyi bırakacak ya da olumsuz düünceyi aklınızda tutmayı beceremeyeceksiniz.

bayannnn

2- Endielenmeyi bırakın: Endie insanlıın en iyi özelliklerinden biridir. ngörü, planlama ve tahmin yeteneinin arkasında bu duygu yatar. Endieleniriz çünkü henüz gerçeklememi bir olay belirsizdir ve endie duygusu o ii nasıl ele alacaımızı düünmeye balamak için bizi tevik eder. Sorun örnein ekonominin gidiatı gibi kontrolümüz dıında gelien olaylarla ilgili çok fazla endieleniyor olmamızda. Ruhsal birçok hastalıın tetikleyicilerinden biri de endie. Bugünlerde endielenecek çok konu olduu bir gerçek. O yüzden derin bir nefes alın ve küçük eylerle ilgili endielenmeyi bir kenara bırakın.

sevinc

3- Mola verin: zellikle gelimi ülkelerde insanlar çok fazla çalııyor. Fazla çalımak çaın bilgi içileri için ters tepen, amaca zararlı bir durum. Bu kiilerin bitkin düecek kadar çok çalıması onlardan verim almaya çalımanın en kötü yoludur. Mola vermek düünüp taınmak ve kendini dinlemek için iyi bir fırsat yaratır ve böyle zamanlarda en iyi fikirler, en derin içgörüler açıa çıkar. le yemeklerinin mutlaka ofis dıında yenmesi konusunda ısrar ediyorum. Adına siesta ya da mini tatil deyin, fark etmez. Tek baına bu bile daha mutlu insanlar yaratmak için oldukça ie yarıyor.

renkli top

4- İleri farklı yöntemlerle yapın: Birçok çalıan için sorunun bir parçası da can sıkıntısı ve bıkkınlıktır. Ofisten girdiimiz andan itibaren defalarca aynı eyleri yaptıımız bir rutine sıkımı gibiyiz. İleri farklı yollardan icra ederek heyecan ve hevesinizi yeniden kazanın. Her adımı örenmek, büyümek ve kendinizi zorlamak için atın. Daha fazla sorumluluk alın ve daha önce becerebileceinizi tahmin bile etmediiniz yeni bir eyler yapmayı deneyin. Eer sorumluluklarınız esneklie çok fazla müsaade etmiyorsa var olan sorumluluklarınıza farklı bir yaklaım getirmeyi deneyin.

is adami

5- Yönetmeyi bırakın liderlik edin: Eer yönetim ekibindeyseniz çalıanlarınızı motive ve tevik etmenin yollarını bulmalısınız. Ama nasıl Beyinlerini esnetin. Onlara daha fazla sorumluluk, karar verme gücü ve özerklik vererek ekibinizi güçlendirin. Kapsayıcı olun ve onları süreçlere dahil edin. irketin genelinde neler olup bittiini çalıanlarınıza açıklayın ve onlara yaptıkları iin, irketin genel operasyonunu nasıl etkilediine dair daha geni bir perspektif verin.

toplantı

6- Delege edin: Küçülme dönemlerinin en yıkıcı ve ters tepen yan etkilerinden biri de korkudur. ou yönetici kendilerini kullanım dıı bırakacaı korkusuyla kontrolü elden bırakmaktan korkar. Eer böyle düünüyorsanız çoktan devre dıı kalmısınız demektir. Kontrol etmek fiziksel ve ruhsal salıınız için kötü olması yanında iin kendisi için de kötüdür. En iyi liderler kendilerinden daha iyi, daha akıllı ve yetenekli insanlarla çalımayı tercih eder.

mutlu insanlar

7- Elenin: Eer yaptıınız ii beenmiyorsanız o ii yapmayı bırakın. Hayat elenceyi bir kenara atmak için çok kısa. Sevdiiniz ii yapmalı ve onu sevmekten vazgeçmeye baladıınız an baka bir ie yönelmelisiniz. Bu ekonomik ortamda bile eer yaptıınız ite iyiyseniz ve üstelik o ii yüzünüzde bir gülümseme ile icra edebiliyorsanız her zaman sizi talep eden irketler olacaktır.