Kafein = Konsantrasyon

IQnuzu yükseltecek ya da sizi daha zeki yapacak herhangi bir besin maddesi olduu söylenemez. Ancak kafein gibi bazı maddeler konsantrasyonu artırmada oldukça baarılıdır. Kahve, çikolata, enerji içecekleri ve bazı ilaçların içerisinde bulunan kafein, dikkatinizin daılmasını engeller. Ancak kafein yüksek miktarlarda alındıında kalbi olumsuz etkileyebilir ve çarpıntıya neden olabilir.

eker Dikkati Artırır

eker beynin düzenli çalıabilmesi için gereklidir ancak söz konusu eker sofralarımızdaki deil vücudumuzun karbonhidrat ve ekerli besinlerden elde ettii glikozdur. Bu nedenle bir bardak ekerli içecek bile hafıza ve düünce gücünü artırır.
Ancak aırı miktarda alındıında hem beyniniz hem de vücudunuzun dier organları üzerinde olumsuz etkilere neden olabilir.

Beyniniz için Kahvaltıyı Atlamayın

Kahvaltıyı atlamaya alıkın mısınız Yapılan aratırmalara göre kahvaltı kısa süreli hafızayı ve dikkati güçlendiriyor. Kahvaltı yapan örenciler yapmayanlara oranla eitim hayatlarında daha baarılı oluyor.
Uzmanların sıraladıkları beyni kuvvetlendiren besinler listesinin baında tam tahıllı yiyecekler, süt ve süt ürünleri ile meyveler yer alıyor. Ancak her konuda söz konusu olduu gibi bu besinler de aırı tüketildiinde bir takım sorunlara yol açıyor. Bu nedenle düzenli ve dengeli beslenmek salıklı bir düünsel yaam için çok önemli.

Fındık ve ikolata

Fındık ve tohumlar antioksidan özellii gösteren vitamin E açısından oldukça zengindir. ikolata da bu tür besinler arasında yer alır. Doal uyarıcı bir madde olan kafein nedeniyle konsantrasyon ve odaklanmayı artıran çikolata aırı tüketildiinde ise fazla kalori, ya ve eker olarak bize geri döner.

Balıktan Vazgeçmeyin

Protein kaynaı olan balık beynimiz için muhteem bir dost. Omaga 3 ya asidi bakımından oldukça zengin olan balık beyin fonksiyonlarını düzenleyerek beynin geliimini salar. Bu ya asitleri kalp krizi riskini azaltıp bilincin yavalamasını önleyerek daha salıklı bir yaamın kapılarını açar.
Salıklı bir hayat için haftada en az 2 kez balık tüketmeye dikkat edin.

Vitaminler, Mineraller ve Besin Takviyeleri

Gıda ürünleri satan maazaların rafları destek besinleri ile dolup tamaktadır. B,C, E vitaminleri, beta-karotin ve magnezyum beynin geliimini hızlandırarak konsantrasyonu artırır ve hafızayı güçlendirir.
Ancak bu takviyeleri kullanırken çok dikkatli davranmak gerekir. ünkü gerçekten bu vitamin ve mineraller yönünden herhangi bir eksiklik mevcut deilse aırı alım söz konusu olduunda olumsuz bir takım sonuçlar da doabilir. Bu nedenle doktora danımadan kullanıma balamamak gerekir.