CİVANPEREMİ

Latince ismi : Achillea millefolium Dier isimleri : Binbiryaprak, Yalı Adam Biberi, Asker Yarası, övalye Binyapraı, Bin ot, Burun kanaması, Marangoz Otu, Kan deeri, Salam Ot.

Yetitii yer

Civanperçemi, yıl boyu süren, Avrupa ve Asyanın yerel ifalı otudur. Kuzey Amerikada ve dünyanın dier tüm ülkelerinde kabul görmütür. Civanperçemi çok yaygın olarak yol kenarları boyunca, eski alanlarda, çayırlarda, doudaki meralarda, Amerika Birleik Devletlerinde ve Kanada da bulunmaktadır.

Yetitirilii

Civanperçemi, verimsiz topraklarda bile kolaylıkla yetitirilir. Kuru topraı, güne gören bir ekilde yerletirmeniz tavsiye edilir. Bu bitki çok iyi bir dosttur.

Civanperçemi 10 20 inç yüksekliinde büyür, tek dallıdır, lifli ve tüylüdür. Birbiri ardına sıralı olan yaprakları 3 4 inç uzunluunda ve 1 inç geniliindedir. Tabanındaki göbei daha genitir, dalını kavrar. Yaprak ekli, çok parçacıklar halinde ak merdiveni gibi kesik kesiktir. Yaprakları koyu yeildir üstü tüylerle kaplı bir görüntü verir. içekleri, çeitli ve üzeri düz demetler halindedir, beyaz çiçeklerinin tepeleri küçük ve pek çok kalabalık çiçekten ibarettir. Minicik olan çiçeklerinin her biri papatyayı andırır. Tüm bitki daha çok veya az tüylüdür, beyaz çiçekli olanın tüyleri ipek gibidir. içekleri Mayıs Austos arası açar. Dalı büzgülüdür, yaprakları ve çiçei açar ve kuruduktan sonra ifalı ot olarak kullanılır. Kuru olan bu ifalı ot baharat olarak ya da tat vermek için yenilebilen bir bitkidir, adaçayı gibi keskindir.

zellikleri

Civanperçemi ilaç gibi kullanılabilen, çok deerli bir ifalı ottur. Birçok bilimsel kanıtıyla alternatif tıpta, bir antiseptik *( cilde ve dıarı açılan bolukların mukozasına dıtan uygulanarak kullanılan antimikrobik madde), antipasmodik *( spazmı önleyen veya yok eden madde), astrenjan *( vücutta yumuak dokuların kasılmasını salayan, kanamayı ve salgılamayı kontrol altına alan madde), karminatif *( mide ve baırsaklardaki aırı gazı yok eden madde), diyaforetik *(terlemeyi arttıran madde), sindirimi kolaylatırıcı, uyarıcı *( psikiyatride; beyin ve sinir sisteminin ilevini hızlandıran kimyasal madde), tonik ve vazodilator *( damar düz kasını geveterek damarı genileten) olarak kullanılır. Civanperçemi, souk algınlıı, kramplar, atelenmeler, böbrek düzensizlikleri, di arılarına karı, tahri olmu cilde, kanamalar ve kadınların adet dönemini düzene sokmak için kullanılır. Safra akıını uyarıcıdır ve kanı temizler. ifalı çayı, iddetli souk algınlıkları ve gripler için, mide ülserleri için, mide krampları, apseler, travma ve kanamalar için ve iltihap azaltıcı olarak kullanılan çok iyi bir ilaçtır.

Bir aromatik çaya : 1 çay kaıı kurutulmu otu 1 fincan kaynamı suya ekleyin, tadını tatlılatırmak için 10 dakika demlemeye bırakın. Yatma vaktinde alınız. Kandil çiçei, bindir yaprak otu adlarıyla da tanınan civanperçemi bitkisi, özellikle kadınlar için vazgeçilmez bir yardımcıdır.

Reçete

Hem bitki uzmanı hem de bir rahip olan Kneipp yazılarında civanperçemi için söyle der; “arada sırada da olsa, hanımlar ona el atsalardı pek çok hastalıı çekmemi olurlardı.”

Bu bitki, bayanların sancılı ve depresif gecen regl dönemlerinde, menopoz öncesi ve sonrası çekilen rahatsızlıklarda çok etkilidir. Ayni zamanda kadınların üreme organları için de pek çok faydası vardır. Rahim kanseri, çeitli rahim rahatsızlıkları, yumurtalık iltihaplarında içilen civanperçemi çayları çok yararlıdır. Miyomlar ve beyaz akıntılar için, yarım banyolar tavsiye edilebilir. Yarım banyo için; 100 gr civanperçeminin yaprak ve çiçekleri tam olarak geceden souk suyun içine konur. Ertesi gün kaynama derecesine kadar ısıtılıp, banyo suyuna ilave edilerek kullanılır. Yalnız banyo sırasında böbrek bölgesi suyun dıında kalmalıdır. 15 k. suda kalınır banyo sonrası kurulanmadan havluya sarınarak bir saat kadar dinlenilir.

ay;

Bir dolu tatlı kasıı civanperçemi ¼ litre kaynar suya ilave edilerek 3 k. demlenir, sonra süzülerek, sıcak olarak yudum yudum içilir. Oldukça acı olan bu çayı içerken, eker, tatlandırıcı gibi ilaveler yapmamak gerekir. Bitki çaylarına eklenen bu ilaveler, bitkilerin içindeki kimyasal maddelerle reaksiyon verebilirler. Maksimum

Eski ifa kitaplarında civanperçemi tüm hastalıkların çaresi olarak anılır. Kanı temizleme özelliine sahip olan bu bitki, ayrıca Hepatit-B, mide, hazımsızlık, romatizma, karacier rahatsızlıkları, baırsak iltihapları ve hareketlerini düzenlemede çok faydalıdır. Civanperçemi, dolaım sistemi rahatsızlıklarında ve damar spazmlarını hafifletmek için de tavsiye edilir. Bitkinin kullanılan kısmı, yapraklı ve çiçekli dallarıdır. Dallar ve çiçekler henüz tamamen açılmadan toplanır ve gölgede kurutulur. Bitkinin bu kısımları uçucu ya, sabit ya ve acı glikozit maddelerini ihtiva ederler. Kuvvet verici, uyarıcı, idrar ve gaz söktürücüdür. İçersindeki Sincolden dolayı antiseptik, balgam söktürücü ve midevidir. Yara iyi edici bir özellii vardır. Basurda sulu hulasası fitil halinde verilir.

Hayatımızdan ayrı düünemeyeceimiz bir ifalı bitkidir. Türkiye’de 40 kadar civanperçemi türü bulunmakta ve bunların birçou kullanılmaktadır. Türlerine göre 5-100 cm yükseklikte, yapraklar yünlü gibi tüylü ve parçalı, çiçekleri ; beyaz, fildii beyazı, soluk sarı veya altın sarısı rengindedir. ok yıllık ve otsu bir bitkidir. Mavimtrak renkli bir uçucu ya taır. Bu uçucu yada azulen, limonen, sineol, borneol, pinenler, seskiterenler vardır. Bitki çayırlarda, dar tarla yollarında, yol kıyılarında ve tahıl tarlalarının kenarlarında kümeler halinde yetiir. Güneli havalarda çevresine aromalı keskin bir koku yayar. Aslında çiçekleri, günein en etkili olduu saatlerde toplamak gerekir, çünkü o sıralarda eterli yaları ve ifalı gücü doruk noktasında olur.

Civanperçemi oturma banyoları da salık için çok yararlıdır. Kol ve bacaklardaki sinir iltihaplanmalarında, civanperçemi katkısıyla yapılacak kol ve bacak banyoları çok rahatlatıcıdır. Fakat, bitki öle güneinde toplanmalıdır. Dr. Lutze, civanperçemini u hastalıklara öneriyor: (Referans1: M.Treben) ·

Kanın kafaya sancılı biçimde basıncı

Ba dönmesi

Bulantı

Göz sulanması eliindeki göz rahatsızlıkları

Göz sancıları

Burun kanaması

Hava artlarından kaynaklanan migren krizi

Düzenli olarak içilen bitki çayı ile migren tümüyle iyileebilir. Bedeni temizleyici etkisi sayesinde, yıllar boyu yer etmi hastalıkları bedenimizden dıarı atabiliriz. Civanperçeminin en iyi biçimde ve dorudan kemik iliini etkilediini ve orada kan üretimini düzene soktuunu özellikle belirtmek gerekir. Bu gücü sayesinde bitki, kemik ilii hastalıklarında, çay kürleri, banyolar ve tentür kullanımı yolu ile yardımcı olabilir. Mide kanamalarında ve basur (hemoroid) kanamalarında olduu kadar, mide basıncı ve mide yanmalarına karı bitki çayı çok kısa sürede baarı salayabilir. Souk algınlıklarında, sırt veya romatizma arılarında bitki çayı elden geldiince sıcak olarak içilmelidir. Bitki çayı böbreklerin düzenli çalımasını salar, itahsızlıı giderir, gazları ve mide kramplarını, karacier düzensizliklerini, mide ve baırsak kanalı iltihaplarını iyiletirmeye yardım eder ve baırsak beze çalımalarını düzenleyerek, dıkılamayı kolaylatırır. Kan dolaımına ve damar kramplarına karı çok etkili olduu için bitki çayını koroner yetmezliinde de önerilebilir. Rahatsız edici vajinal kaıntılar, bitkinin kaynama suyu ile yapılan yıkama ve oturma banyoları sayesinde yok olabilirler. Civanperçemi çiçeklerinden, basura karı etkili bir merhem hazırlanabilir.