Yemek sonrasında yaanan karın arısı, ishal ve kusma genelde mide üütmesi olarak algılanıyor. Halbuki bu, daha çok besin zehirlenmesidir. zellikle dıarıdan aldıınız kremalı pasta, et ürünleri, peynir, dondurma ve mayonez gibi yiyeceklere dikkat edin. Belirtiler devam ederse mutlaka bir doktora bavurun.

Lokanta veya restoranlarda yemek yediniz ve her ey eve gelene kadar normaldi. Ancak birkaç saat sonra baırsak bozukluu, karın arısı gibi ikâyetlerle karı karıya kaldınız. Birçoumuz bu durumu ‘mide üütmesi’ olarak düünür ve bu rahatsızlıın üzerinde çok fazla durmaz. Oysaki bu belirtiler mide üütmesinin deil, gıda zehirlenmesinin iaretidir. Bu durum sadece dıarıda tükettiimiz hazır gıdalarla sınırlı deil elbet. Evde hazırlanan yiyeceklerde de bu durum söz konusu. zellikle yaz aylarının gelmesiyle birlikte besinlerin hazırlanması ve pimi yemekler saklanırken yapılan yanlılar, gıda zehirlenmelerinin artmasına sebep oluyor. Uzmanlar, bazı mikroorganizmalardan kaynaklanan gıda zehirlenmelerinde, ileride böbrek yetmezlii gibi rahatsızlıkların meydana gelebileceini söylüyor.

Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Aratırmaları Dernei (GİMDES) Hanımlar Komisyonu Bakan Yardımcısı Gıda Mühendisi Merve Bostan, kremalı pasta, et ürünleri, peynir, dondurma ve mayonez gibi yiyeceklerin bozulması sonucu zehirlenmenin etkisini 2-4 saat arasında göstereceini belirtiyor. Bostan, “Yaz aylarında özellikle salatalar, kıyma ve kıymalı yemekler, yumurta, uzun süre ılık artlarda bekletilen yemekler nedeniyle zehirlenmeler meydana geliyor. Zehirlenme etkisini 12-36 saatte gösterse de hastalık 7 güne yakın sürüyor. Herhangi bir gıdayı tükettikten birkaç saat sonra bulantı, ishal, kusma, karın arısı, ba dönmesi, ate gibi belirtilerden birkaçını hissediyorsanız bu durum sizin zehirlendiinizi gösterir.” dedi.

Gıda zehirlenmelerinin çounlukla hafif atlatıldıını dile getiren Memorial Hastanesi Dahiliye Uzmanı Dr. Selahattin Türen ise bazı bakteriler nedeniyle ortaya çıkan gıda zehirlenmelerinin ileride ciddi rahatsızlıklara yol açabileceini vurguladı. Türen, “Genellikle gıda zehirlenmeleri ileride ciddi rahatsızlıklara yol açmaz. Ancak bazı tipte bakterilerle gelien gıda zehirlenmeleri, yaklaık 1-2 hafta sonra hemolitik-üremik sendrom dediimiz kanda birtakım anormalliklere ve böbrek yetmezliine sebep olabiliyor. Bu nedenle meyve ve sebzeler çok iyi yıkanmalı, açıkta ve sıcakta beklemi, rengi ve kokusu bozulmu yiyecekler tüketilmemeli.” uyarısında bulundu. Türen, ishali olan kimse rahatlıkla beslenmesine devam edebiliyorsa, karın arısı yoksa ve yakınmaları 24-48 saatten kısa sürüyorsa kiinin bol sıvı alarak bu durumu atlatabileceini ifade etti.

Hangi durumlarda doktora bavurmalıyız

2 günden uzun süren bulantı, kusma ve ishal varsa. Belirtiler yalı ve çocuklarda görülürse…

Atele birlikte iddetli karın arısı.

Bulantı ve kusma ikâyetleri iddetli olup bu nedenle yeterli gıda ve sıvı alınamaması halinde.

Yüksek ate, kanlı ishal.

Bilinci kapanan, yutma, konuma güçlüü çeken, kol ve bacaklarda kuvvetsizlik hissi yaayanlar mutlaka doktora bavurmalı.
ZAMAN