MİDENİZ RAHATSIZSA, mide arısına ne iyi gelir
Tarçın: Mide yanmalarını ve kusma hissini alır.

Hindistan cevizi: Sütlü içeceklere eklendii zaman mideyi gevetici ve gazını alıcı bir etki yaratır.Mide bulantılarını önler.

Lahana: Mayalanma sırasında laktik asit üretir.Bu da sindirim sistemindeki zararlı bakterileri öldürerek sindirime yardımcı olur.

Mide arısına iyi gelebilecek dier bitkisel yöntemler:– Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmı bir çay kaıı yabani karanfil çiçei katılıp demlenmesi için kı­sa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç ün birer çay fincanı içilir.

– Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmı bir çay kaıı acı pelin katılıp souduktan sonra anh durumlarda yu­dum yudum aç karnına kullanılır.
– Bir litre suyun içine iki avuç kızılcık meyvesi katılıp kay­natılmasının ardından süzülerek günde üç öün aç karnına birer su bardaı içilir.
– Bir çay fincanı kaynar suyun içine havanda dövülerek toz haline getirilmi olan bir çay kaıı havlıcan katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde iki kez, sabah ve akam olmak üzere birer çay fincanı içilir.
– Havanda dövülerek toz haline getirilmi olan bir çay kaı­ı çörek otu ile bir tatlı kaıı süzme bal karıtırılıp macun hali­ne getirildikten sonra yenilir.
– Bir çay fincanı souk suyun içine ince kıyılmı bir çay kaıı oranında ebegümeci katılıp demlenmesi için on iki saat bekletildikten sonra, süzülerek ılıtılmak için içi kaynar su dolu olan bir baka kabın içine ihyana kadar bırakılıp ardından, gün­de iki kez, sabah ve akam olmak üzere içilir.
– Bir litre suyun içine bir adet orta irilikte çam kozalaı ka­tılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öün birer çay fincanı içilir.
– Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmı bir çay kaıı kantaron katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzülerek günde üç öün birer çay fincanı içilir.
– Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmı bir çay kaıı oul otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendik­ten sonra süzülerek günde üç öün birer çay fincanı içilir.
– Bir çay fincanı kaynar suyun içine bir çay kaıı papatya katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendikten sonra süzüle­rek günde üç öün birer çay fincanı içilir.
– Havanda dövülerek toz haline getirilmi olan bir çay kaı­ı tarhun tohumu ile bir tatlı kaıı süzme bal karıtırılıp macun haline getirildikten sonra yenilir.
– Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmı bir çay kaıı raziyane katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklendik­ten sonra süzülerek günde üç öün birer çay fincanı içilir.
– Bir litre üzüm sirkesinin içine, havanda iyice dövülmü olan 3/4 anason katılıp kaynatılmasının ardından, süzülerek elde edilen anason posası alınıp üzerine yarım kahve fincanı yakılmı ve dövül­mü bir çorba kaıı ap ilave ettikten sonra, iyice karıtırılarak te­miz bir tülbentin arasına konulup mide bölgesinin üzerine balanır.
– Bir çay fincanı kaynar suyun içine ince kıyılmı bir çay kaıı ısırgan otu katılıp demlenmesi için kısa bir süre beklen­dikten sonra süzülerek günde üç öün birer çay fincanı içilir.
– Bir litre suyun içine bir avuç ince kıyılmı be parmak otu katılıp kaynatılmasının ardından süzülerek günde üç öün ya­rımar kahve fincanı içilir.
– Bir adet iri ba soan mikser yardımıyla sıkıldıktan sonra elde edilen suyu bir kahve fincanı suyun içine bir çay kaıı ka­tılarak içilir.

Mide arısı veya sindirim sisteminde görülen rahatsızlıkların çou, sinirlerin devamlı olarak gergin olmasından veya karacier hastalıklarından kaynaklanır.

Mide arısına bitkisel çözümler birçok yönden etkilidir. Sizler için derlediimiz bitkisel çözümler:
Papatya ayı: ncelikle bu rahatsızlıa papatya çok iyi geliyor.imdi papatyaları her yerde bulabileceimiz bir mevsimdeyiz..Onların bir güzel çayını yaparak içebiliriz.Baırsak yollarında toplanan gazı çıkarır.Sindirim sistemini düzenler.Mideye çok iyi gelir Hatta toplanıp kaynatılarak suyu ile saçlar taranırsa saçları sarartır.Atei düürür.Bademcik ve boaz arılarının iltihabını temizler..Mikropları öldürür..Sinirleri yatıtırır..

Tarçın: bu bitkimizde mise arısına iyi gelmekte,hazımsızlıı,itahsızlıı ve karın arılarını önlemektedir.

Portakal: Portakal kabuklarıyla yapılan urup mideye iyi gelir.. Ama mide rahatsızlıı olan kiiler portakal yememelidir.

Pırasa: ksürüü keser. Mide rahatsızlıklarına çok iyi gelir.

Vine Suyu: Mide ve karacierin düzgün çalımasını salar..

Elma Suyu: ncelikle ba arısına çok iyi gelir.Baırsaktaki parazitlerin dökülmesini salar.Mide rahatsızlıklarının (gastrit ve ülserin )panzehiridir.

Maydanoz: Mide rahatsızlıına birebirdir. Sapı ile kendini bir arada tüketmek gerekir.