Meyhane Pilavı

Malzemeler:
400 gr Bulgur
150 gr margarin
400 gr Kuzu kubaı
150 gr Soan
2 tatlı kaııTuz
1/2 tatlı kaıı Kırmızı biber
200 gr Domates
50 gr Sivri biber
1 2/3 bardak Et suyu

Hazırlanıı:

n hazırlık olarak soanı ayıklayıp, küçük küpler halinde dorayın. Domatesi, kabuunu soyup çekirdeklerini temizledikten sonra iri zar biçimi dorayın. Biberin sap ve çekirdekli kısımlarını kesip atın. Yıkayıp kuruladıktan sonra, halka biçimi dorayın.

Yaın yarısını küçük bir tencerede, orta atete eritin. Ya kızınca küçük kubaı doranmı kuzu etlerini koyun. Kevgirle sık sık karıtırarak birkaç dakika piirin. Soanı ilave edin. Yine sık sık karıtırarak, 5-6 dakika daha piirin. Tuzu, kırmızı biberi ve domatesleri ilave edin. Ara sıra karıtırarak birkaç dakika daha piirin. zerini örtecek kaçlar su ilave edin. Atei kısın. Tencerenin kapaını sıkıca örtün. Etleri, 20 dakika aır atete suyunu çekinceye kadar piirin. Tencereyi ateten alın. Et suyunu bir taım kaynatın. Bir kenarda sıcak olarak bekletin.

Yaın kalan yarısını orta boy bir tencerede, orta atete eritin. Ya kızmaya balayınca biberi katıp, karıtırarak birkaç dakika piirin. Bulguru ilave edin. Sık sık karıtırarak 4-5 dakika kavurun. Domates soslu etleri, sosuyla birlikte, bulgura ilave edin. Sıcak et suyunu verip, 2-3 dakika kaynamaya bırakın. Kevgirle birkaç kere karıtırın. Tencerenin kapaını sıkıca örtün. Atei iyice kısın. Bulguru 10 dakika, suyunu iyice çekinceye kadar piirin. Ocaı kapatın. Tencerenin kapaını açıp, meyhane pilavının üzerine temiz bir bez örtün. Kapaı tekrar kapatın. Pilavı bu ekilde ocak üzerinde 10 dakika demlendirin.

AFİYET OLSUN…