YAYINLANMAMI FOTORAFLAR

Sabah.com.tr Hazreti Peygamberin miraca yükseldii, Müslümanların ilk kıblesi olan ve Mekke ile Medineden sonra İslam aleminin en önemli üçüncü kutsal mekanı olan Mescid-i Aksanın bugüne kadar hiç ortaya çıkmamı tarihi fotoraflarını buldu.

KUTSAL MEKANLAR

Kutsal Mekanlar Mescid-i Aksa ile Kubbetüs Sahranın bulunduu Haremmüerif çevresinde ne bir bina ne bir İsrail askeri ne de kuatma izi var.

Bugünkü igalin aksine 19. yüzyılın balarından itibaren çekilen fotoraflarda Mescid-i Aksa, Osmanlı İmparatorluunun himayesinde.

200 BİN MSLMAN SAF TUTUYOR

Kuran-ı Kerimde İsra Suresinde etrafının mübarek olduuna dikkat çekilen Kudüs ehri, o dönemlerde bir Osmanlı ehri.

Bugün İsrail igalinde olan Mescidi Aksanın içi ve avlusunda yaklaık 200 bin müslüman aynı anda saf tutup namaz kılabiliyor ancak İsrail askerleri ablukaya aldıkları kutsal mekana sadece birkaç bin müslümanın giriine izin veriyor.

EN AZ GAZZE KADAR NEMLİ

Son kanlı gemi saldırısının ardından tüm dikkatler Gazzeye çevrilse de Filistinli liderler ısrarla Kudüsteki Mescid-i Aksanın da en az Gazze kadar tehlikede olduunun altını çiziyor.

İSLAMİ HAREKET LİDERİ EYH RAED SALAH:

Gazze igal altında orada büyük bir insanlık dramı var ancak u unutulmamalı ki Kudüs de igal altında, Yahudiler Mescidi Aksayı yıkıp yerine kendi mabetlerini ina etmek istiyorlar bu amaçla yıllardır Mescidi Aksanın altında kazı çalıması yapıyor ve kazdıkları tünellerin içlerine dinamit dolduruyorlar, 2020 yılına kadar bu dinamitleri atee verip, kutsal mekanı yıkmayı planlıyorlar.

HAMAS MİLLETVEKİLİ MERVAN EBU RAS:

Gazzenin yanı sıra tüm Filistin toprakları ve de özellikle Kudüsteki Mescidi Aksanın igal altında olduunu da unutmayalım, tüm Müslümanların Mescidi Aksaya sahip çıkması gerekmektedir.