Kadınlar arasında en sık görülen kanser türlerinden biri olan meme kanseri; bedensel, psikolojik ve sosyal açıdan pek çok soruna yol açmakta, kadınlar meme kaybı yaayabilecekleri düüncesiyle endieye kapılmaktadır.

Memorial Hastanesinden Uz. Psikolog Aye Elif Orhon, meme kanserli kadının psikolojisi ve dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi verdi.

Hastalıı kabullenmek zordur

Meme kanseri, kadınlar arasında en sık görülen kanser türlerindendir. Meme kanseri olan kadınlarda hastalıın bedensel, psikolojik ve sosyal açıdan birçok olumsuz etkisi bulunmaktadır. Kanser, hastaların yaamını derinden etkileyen bir kriz ortamı yaratmaktadır. Bu kriz ortamının belirgin özellikleri vardır.

Meme kanserine yakalandıını örenen kadın, ilk önce bir ok durumu yaar. Kadın, ilk bata hastalıı inkar etme ve kabullenememe eilimindedir. Daha sonra niye ben diye düünür ve hayata dair bir kızgınlık ve tepki gösterir. Bu ruh halini bir müddet sürdüren kadın, hastalıına direnmesi gerektiini anlar ve kısa bir süre sonra hastalıını kabullenerek tedavi sürecine uyum salar. Zamanla meme kanseri olduu gerçeine alıır.

Her kadının hastalıa dair verdii tepkiler farklılamaktadır; fakat kriz ortamının özellikleri gibi tedavi süreci içerisinde de genellemi ve ortak olan üç tepki bulunmaktadır. Bu tepkiler;

Kansere dair endieler (yayılma riski, belirsizlik, tedavi süreci)

Meme alındıktan sonra kadının kendi beden imajı ve benlik algısına dair yaadıı duygular

Cinsellie dair düüncelerin ve davranıların deiim göstermesi

Memesi alınan kadın kendini eksik hisseder

Tüm kanserlerde organ kaybı yaamak ciddi psikolojik sıkıntılara yol açar ve psikolojik yardımda öncelikli grubu oluturur. Meme kaybı yaamak kadınların ciddi ekilde kayıp duygusu hissetmelerine neden olur.

Bununla beraber memesini kaybeden kadının;

Beden imajı, özgüveni, benlik algısı etkilenir. Güzel olmadıını, tam bir kadın olmadıını düünür.

Psikolojik durumu etkilenir. Yani, yaadıı kayıptan dolayı suçluluk, kızgınlık, pimanlık, öfke duyguları younlaır.

Bedenleri üzerindeki kontrolü kaybettii hissine kapılır.

Yaanılan fiziksel deiiklikten dolayı çevresindeki sevgi, ilgi ve destei kaybedeceini düünür.

Hastalıın nüksedeceine dair korku yaar.

Diilik özelliklerini kaybetme ve ölüm korkusu yaar.

İnanç ve deer sistemlerinde deiiklikler yaar.

Cinsellikle ilgili sorunlar ortaya çıkabilir

Meme kanseri olan ve meme kaybı yaayan kadınlar cinsellikle ilgili sorunlar yaayabilir. Bunun nedeni genel olarak tüm toplumlarda memenin kadınlık, dourganlık ve diilik simgesi olmasıdır. Kanserle beraber memesini kaybeden ve bunun yanı sıra gördüü tedavi, kemoterapi ve radyoterapi gibi uygulamalar yüzünden saçı dökülen, bedeninde deiimler olan kadın, artık kendisini tam bir kadın olarak hissetmemeye, eksik hissetmeye balar. Bu durum partnerinden uzaklamasına, cinsellikten kaçmasına neden olur. Aynı zamanda partneri de hasta olduu için rahatsız etmemek ya da ona zarar vermemek adına, einden uzaklaabilir. Bu nedenlerle cinsellikle ilgili sorunlar ortaya çıkmaktadır.

Uzmandan destek alın

Meme kanseri olan kadınlara yardımcı ve destek olmak için partnerleri ve sosyal çevrelerindeki kiilerin özenli davranmaları gerekmektedir. Bu dönemde en yakınındaki kii olarak partneri kadına karı anlayılı, duygularına dair paylaımcı, duyarlı, destekleyici olmalıdır. Onu benlik algısına, kadınsılıına dair yaadıı endielerden uzaklatırmalı, tedavi süreci boyunca destekleyici ve duyarlı bir tutum içerisinde bulunmalıdır. Meme kanseri olan kadınlarda yaanılan sıkıntılar, endieler ve tedavi süreci zamanla bata depresyon olmak üzere çeitli psikolojik rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Böyle bir durumla karılaıldıında ise bir uzmandan psikolojik destek alınarak tedaviye devam edilmelidir.
Kaynak:www.saglikplatformu.com