meditasyon

Düzenli olarak meditasyon yapan kiiler, yapmayanlara göre biyolojik olarak daha gençtirler ve öyle de görünürler. Aratırmalar, uzun süredir meditasyon yapan kiilerin biyolojik yalarının kronolojik yalarına göre on iki ya daha genç olduunu göstermitir! Dier çalımalar, yala ilgili bazı hormonal deiimlerin düzenli meditasyonla yavalatabilecei hatta geriye çevrilebileceini ortaya koymutur. Bu, emrinizde olan en etkili anti-ageing silahlarınızdan biridir.

İyi hissettirmesine ve daha birçok faydasına ramen, bazı insanlar hâlâ meditasyona karı çok önyargılı. ouna göre meditasyon, tütsüler arasında bir eyler söyleyerek saatlerce bada kurup beklemekten ibarettir. Ama gerçek u: meditasyon siz ne isterseniz odur, ayrıca zihninizin ve sinir sisteminizin sakin bir vakit geçirmesini salayıp vücudunuzu anti-ageing moduna sokar.

Meditasyonun dini bir yanı yoktur. Bütün ruhani, maddi ve sosyoekonomik sınırların ötesindedir. Yararı o kadar çoktur ki, neredeyse salıınız ve cildiniz içiniz yapacaınız en iyi eydir.

Meditasyonun size ne gibi faydalan olur
yle hızlı ilerleyen hayatlar yaıyoruz ki, adrenal bezlerimiz sürekli bir ekilde, bu strese cevap olarak kortizol ve adrenalin salgılıyor. Meditasyon sırasında derin bir anti-ageing, rahatlama moduna girersiniz; vücudunuz oksijen tüketimini azaltır, nefes alıp verme hızınız yavalar, kandaki laktat (yüksek laktat seviyeleri endie, düük laktat seviyeleri ise sakinliin göstergesidir) seviyeniz düer. Adrenal bezleriniz daha az adrenalin ile noradrenalin üretir ve daha az yalanmayı hızlandırıcı kortizol pompalar.

Birleik Devletler Madisondaki VVisconsin niversitesinden aratırmacı Richard Davidson, meditasyonda prefronla (frontal lobun ön kısmı) kortekste yaanan etkinliin beynin sa lobundan sol lobuna olduunu göstermitir. Olumsuz duygular hisseden biri sa-prefrontal odaklıdır; sol-proferontal odaklı olanlar daha cokulu ve ilgilidirler; dierlerine oranla daha fazla rahatlarlar ve mutlu olurlar. Davidsonun aratırmaları unu da gösteriyor ki, düzenli meditasyon sayesinde beyin içine girdii sava ya da kaç modundan çıkıp bir kabul edie doru gidiyor ve bu da mutluluu artırıyor.

Dier çalımalar düzenli meditasyonun, yala beraber ortaya çıkan sayısız problemi yok etmeye yarayan DHEA hormonunun üretimini artırdıını göstermektedir. DHEA, insanın ruh halini, cinsel isteini, sabit vücut yaı oranını ve yüksek enerji seviyelerini düzenler. DHEA aynı zamanda baııklık sistemi ve beyni güçlendirir, stresle daha kolay baa çıkabilmemizi salar, kandaki lipidlerin (ya) oranını düzenleyerek kalbimizi korur. Genç ve salıklı bir vücutta DHEA, dier cinsiyet hormonlarıyla beraber bütün bu hormonların salayacaı faydaları salayan östrojen ve testosterona dönüürler.

Buna ek olarak, DHEA stres hormonu kortizolün verecei zararlara -yüksek seviyelerde hafıza kaybı, hızlı yalanma ve baııklık sisteminin zayıflaması gibi- karı korur. Kortizol seviyeleri DHEAya ramen yükselirse, DHEA/kortizol oranınızda bir dengesizlik meydana gelir ve bu da hızlı yalanmanın ana nedenlerinden biridir. Kronik yüksek kortizol ve düük DHEA seviyeleri hemen hemen bütün büyük hastalıklarda ve hızlı yalanmada rastlanılan bir durumdur. Yüksek DHEA , öte yandan, salıklı kalmayı, vücut sistemlerinizin kendilerini yenilemelerini salar.

strojen ve yalanma
strojen, üphesiz, kadınların cildini genç ve salıklı tutan hormonlardan biridir. Derinin altında yaın depo edilmesinden ve kadınların gençlik yıllarında en çok memnun oldukları ey olan yumuak bir cilt yaratılmasından sorumludur. Aynı zamanda dokularda sıvı ve tuzun tutulmasını salar. Yenilenme yıllarında bir kadının vücudu cildinin yapısını korumaya yetecek kadar östrojen üretir, ancak östrojen seviyelerinin hissedilir ekilde dütüü menopoz döneminde bunun büyük kısmını kaybeder. Bu östrojen kaybını takiben kolajen kaybı da gerçekleir ve bu da cildi inceltir, kurutur, kırııklıklara karı daha hassas yapar.

strojen kaybının cildin yapısı ve görüntüsünü ne kadar kötü etkilediini söylemeye gerek yok. Hormon yerine koyma terapileriyle (HRT) ilgili yapılan aratırmalar bunların cildin yapısına saladıı faydalar konusunda iyi sonuçlar veriyor olsa da, son aratırmalar HRTnin ortaya çıkarabilecei sorunların salayacaı yararlardan daha fazla olduunu göstermitir. Bu konuda size, doal hormon terapisi ve doal hormon yerine koyma konusunda uzmanlamı birine danımanızı öneriyorum.

Hayatınızdaki dengesiz stres hipotalamusunuzun (çou doktor tarafından beynin beyni diye adlandırılır] ilevini yitirmesine neden olur. Hipotalamusunuz zarar gördükçe küçük dengesizliklere uyum salayamaz hale gelir. Bazen çok az, bazen de çok fazla hormonun üretilmesine neden olur. Bunun sonucu olarak da elastikiyetini kaybeder. Bu bozulma endokrin sisteminizin geri kalanında ilevsel bozukluklara sebep olur. Yalar karna tutunur. Hafıza zayıflar. Virüslerin önüne geçemezsiniz. Göz kasları odaklanma yeteneklerini yitirirler. Baııklık sistemi zayıflar. Cinsel istek azalır. Yalanma hızlanır. Cilt sıkılıını kaybeder.

Meditasyona balayın, çünkü düzenli olarak yapıldıında DHEA seviyelerinizin yükselmesine yardımcı olur.

DHEA üretimi hipofiz bezlerinizin daha çok yalanmaya karı etkili büyüme hormonu HGH salgılamasını salar ve bu da cildinizin görünümü konusunda çok etkilidir. ou aratırmacı, yalandıkça durumumuzun kötüye gitmesinin ana sebebinin, HGH gibi kaslarımızı ve dokularımızı onaran, baııklık sistemimizi güçlendiren, cildimizin gençlii koruyan önemli hormonları üreten endokrin sistemimizin yaadıı bozulma olduuna inanıyor.

Meditasyonun bu kadar etkili olmasının sebebi de budur; vücudunuzun doal anti-ageing gücünü harekete geçirir ve hormonal sisteminizi güçlendirir. Aratırmalar düzenli olarak meditasyon yapan insanların oksijen kullanımlarının ciddi lçüde azaldıını (bu da daha az miktarda serbest radikal üretimi demek), daha az stres hormonu salgıladıklarını, baııklık sistemlerinin güçlendiini, hormon fonksiyonlarının arttıını, beyin dalgaları hareketliliinin sakin yaandıını ve tüm bunların bir arada yalanmayı yavalattıını göstermektedir.

Meditasyon üzerine yapılan bir çalımada, aratırmacılar biyolojik yaın kan basinemin, görme ve duyma yetilerinin belirleyicisi olduu sonucuna varmılardır. Bütün bu faktörler meditasyona iyiletirilebilir. Be yıldır meditasyon yapmakta olan katılımcılar fizyolojik olarak, meditasyon yapmamı olan rakiplerine karı on iki ya daha gençtirler. Kısa süreli katılımcılar bile be ya daha gençtir. İte her geçen gün daha fazla insanın meditasyon yapmasını gerektiren tek sebep.

Transandantal Meditasyon
zerine en çok aratırma yapılan meditasyon türü transandantal meditasyondur (TM). TM teknii belirli inançlara ya da belli bir yaam tarzına uyum salaması gerekmemektedir. TMde defalarca bir man-tra (Sanskritçede hece anlamına gelmektedir) tekrarlarsınız. Bu mantranın bir özellii olması gerekmez. Her çadan, her eitim düzeyinden, her kültürden ve dinden olan insan bu teknii uyguluyor ve bunun faydalarını görüyor.

TMnin etkileri üzerine fizyolojik, psikolojik ve sosyolojik olmak üzere be yüzden fazla aratırma yapıldı ve bu çalımalar 210 farklı üniversite ve aratırma merkezi tarafından otuzdan fazla ülkede gerçekletirildi. alımaların sonuçları, içlerinde önemli bilimsel gazetelerin de olduu yüzden fazla gazetede yayınlandı. 1967de, Harvard Tıp Okulunda görev yapan Dr. Herbert Benson bir grup TM uygulayıcısının meditasyon yaptıında %17 daha az oksijen tükettiini, kalp atım hızlarının dakikada üç birim azaldıını, beyin dalgalarının ise arttıını bulmutur.

Aratırmalar, düzenli TMnin çok yararlı olduunu ve unları saladıını göstermitir:
düük stres: zihin ve vücut TMye girdiinde derin bir rahatlama yaanır ve fiziksel stres, yorgunluk kaybolur.

zeka artıı-, zihin doal alarm haline geri döner ve bu da kiinin zeka seviyesini artırır.
yaratıcılıın artıı: TM uygulayıcıları daha yaratıcıdırlar, çünkü zihinleri taze ve rahatlamı haldedir.
gelimi hafıza: zihnin alarm durumunda olması hafızayı da güçlü kılar.

gelimi salık: meditasyon yapanların kalp hastalıklarına ve dier rahatsızlıklara yakalanma oranı düer.
tansiyonu düürür: stresten ve endieden uzak kalınacaı için tansiyonu düürmede de etkilidir.
enerji artıı: beden ve zihin salıkları yerinde olan kiilerin enerjileri de yüksek olur.

uykusuzluk sona erer: stresten ve endieden uzak olunduunda uykusuzluk problemi de ortadan kalkar.
biyolojik yalanmanın geri çevrilmesi: TM uygulayanlar, hiç uygu-lamamı olanlara oranla biyolojik olarak 5-12 ya daha gençtir.

mutluluun artıı: meditasyon yapanlar insan ilikilerinde daha ılımlı, daha endiesiz, kendine güvenen, problem çözme yetenei güçlü, yaratıcı kiilerdir ve bunların hepsi bir arada mutluluu getirir.
Günlük kouturmaca içinde sakin kalacak on dakika bulma fikri bile imkansız gelebilir, ancak ben bunun sadece salıınız için ne kadar gerekli olduunu vurgulamıyorum. Diyetinizle beraber -aırı güneten de uzak durarak- meditasyon yapmak cildiniz ve salıınız için yapacaınız en önemli eydir.

Güzellii içeriden yaratın
Anndırıcı yiyeceklerle ve bol miktarda iyi sıvıyla vücudunuzu toksinlerden arındırın; cilt masajıyla lenfatik sisteminizi harekete geçirin ve diyetinizin yanında cildi yenileyici besin destekleri kullanın.

Rahatlayın, enerji depolayın ve korunun
Sinir sisteminizi yogayla rahatlatın; kas younluunuzu hafif aırlık çalımalarıyla artırın; kan akıınızı aerobik egzersizleriyle hızlandırın ve kendinizi cildinizi yalandıran UV ıınlarından koruyun.

Nasıl meditasyon yapacaım
Meditasyon yapmayı örenmek hiç de sanıldıı gibi zor deildir. Rahatsız edilmeyeceiniz sessiz bir yer bulun; oturun ya da bir ilte, yatak ya da mindere uzanın. Batan aaı bütün kaslarınızı gevetin, gözlerinizi kapatın ve derin nefes alın. İleriki sayfalarda size balangıçta kolaylık salayacak bir temel meditasyon seansı örneini bulacaksınız, ama benim önerim, sizin kendinize özgü bir meditasyon yöntemi gelitirmeniz. ok iyi yönlendirici meditasyon DVDleri, CDleri ve kasetleri de mevcuttur.

Eer meditasyon yapmayı denediyseniz, ama kafanızın içinde uçup duran düüncelerden kurtulamadıysanız bir kez daha deneyin. Bazı insanlar bunun meditasyonun önemli bir özellii olduuna inanıyorlar, çünkü bilinçaltınızdaki bütün düünceleri kafanıza taımanızı salıyor. Bunu tavan arasında saklı duran eyleri düzenlemek ya da bilgisayarınıza format atmak gibi düünebilirsiniz. Zihninizi nasıl boaltacaınızı örenmeniz çok uzun sürmeyecektir.

İç konumalarınıza bir dur demek için, sessizce bir kelimeyi ya da mantrayı tekrar edin. Dini olabilir, felsefik olabilir ya da söylediinizde kendinizi iyi hissettiren herhangi bir ey.olabilir. Ya da sadece nefesinize odaklanın. Düüncelerin dikkatini daıtması canınızı sıkmasın -yeniden balayın. Odaklanmada önemli olan rahat nefes almak ve dıarıdan gelen düüncelere izin vermemektir. Rahatlayıncaya kadar birkaç kez denemeniz gerekebilir, ama sessiz ve sakin geçirdiiniz her an salıınıza iyi gelecektir.
Kendinize her gün meditasyon için yirmi dakika ayırın. Meditasyon sırasında saatinize bakabilirsiniz, ama sakın alarm kurmayın; çünkü bir anda irkilebilir ve vücudunuzun rahatlıını bozabilirsiniz. Bitirdikten sonra, birkaç dakika sessiz oturun ve o rahatlıın üzerinize tamamen yerlemesine izin verin. Meditasyonu günlük yaamınızın bir parçası haline getirin. Zihniniz temizlenecek, size verilen görevleri daha iyi yapacaksınız, kendinizi yenilenmi hissedeceksiniz ve yalanma saatini de geri çevireceksiniz.

Temel meditasyon seansı
Sesten ve telefonlardan (cep telefonunuz da dahil] uzak sakin bir yer bulun.
Rahat bir yere oturun (ya da ayık kalabilecekseniz uzanın!)
Dik oturun, boynunuzu düzletirin ve çenenizi gösünüze doru bir miktar ein.
İlk be dakikayı vücudunuzdaki her kası gevetmeye ayırın. Burnunuzdan rahat ve yavaça nefes almaya odaklanın.
Nefes aldıkça, aldıınız ve verdiiniz her nefese, nefesler arasındaki doal duraksamaya odaklanın.
Dikkatinizi kaybetmeye ve baka eyler düünmeye balarsanız, düüncelerinizin size doru gelen ve anında daılan bulutlar olduunu gözünüzün önüne getirmeye çalıın.
Seansın sonunda, ilk birkaç dakika çok yava hareket etmeye özen gösterin -özellikle de yatıyorsanız.