Matematikle baı ho olmayanlara iyi haber. ABDli aratırmacılar matematik zekasının genetik olduunu kanıtladı. Buna göre, matematik sadece yetenei olanlara öretilebilen veya çok küçükken kavratılabilen bir ders.

ABDde yapılan bir aratırma sayılarla ilgili doutan gelen duyarlılıın, matematik yeteneine sahip olmada okulda alınan eitimden daha önemli olduunu ortaya çıkardı.

ABDli bilim adamları matemetikte iyi olmanın, kiinin doutan sahip olduu yetenee ve okula balanan ilk yıllarda alınan eitim olmak üzere iki faktöre balı olduunu belirtirken, bu iki faktörün birbiriyle olan ilikisini incelemek üzere bir aratırma yaptılar.

Marylandde bulunan John Hopkins niversitesi aratırmacılarından Justin Halberda, yaptıı aratırmada yaları 14 olan 64 çocua tahmini sayı algılama (ANS) adı verilen bir ölçüm testi yaptı. Seçilen çocukların hepsi geçmite çok benzer matemetik eitimi almı ve 5- 11 ya arasında düzenli olarak matematik testlerine girmiti.

Halberda ve ekibi, katılımcılara bilgisayar ekranında yanıp sönen ııklar gösterdi. Her ıık, mavi ve sarı renkte, 10-32 kez yanıp söndü. Deneklerden 200 milisaniyelik sürede akıllarında kalan renk ve yanıp sönen ıık sayısını söylemeleri istendi. Bazıları renkleri ve sayıları daha kolay algılayabilirken, bazıları da zorlandı. Tahminleri en yüksek seviyede yapan çocukların, zeka testlerinde en yüksek puan alan çocuklar olduu ortaya çıktı. Halberda, deneklerin tümünün 5 yaındayken, yani okula henüz balamamı ve matematikle tanımamıken IQ testine tabi tutulduklarını, testi baarıyla geçen çocukların IQ testlerinde en yüksek zeka seviyesine sahip olan çocuklar olduklarını belirtti.

Daha önce yapılan bir baka aratırmada da, bir Amazon kabilesinde eitim görmemi çocuklarla Fransada eitim görmü çocuklara ANS testi uygulanmı, iki grup arasında bariz bir fark olmadıı ortaya çıkmıtı.

Halberda, okulda görülen matematik derslerindeki baarı ya da baarısızlıkların büyük oranda genetie balı olduunu söyledi. ABDli aratırmacı ayrıca, ANSnin güçlü bir test aracı olduunu, buna ramen yüzde 100 kesinlii olmadıını da sözlerine ekledi.
Kaynak:teknolojivebilim.com