Dünyanın en bilinir markaları arasında yer edinen Marlboro ilk kurulduu yıllarda dier bütün yeni kurulan irketlerde olduu gibi piyasada tutunmaya çalıırken ileri kötüye gider. Marlboronun ilerinin kötüye gittiini gören birisi Marlboroya bir teklif sunar. Bu teklife göre satıların 1 ay içerisinde 3 katına çıkarbileceini ve bu olursa irketin yarı ortaı olmak istediini eer bunlar olmazsa ömür boyu Marlboro fabrikasında tütün saracaını söylemi. Marlboronun o zamanki sahipleride nasıl olsa batmak üzereyiz yapacak birey yok diyerek teklifi kabul ederler.

Adam hemen harekete geçer ve bir sürü bo Marlboro pakedine ihtiyacı olduunu söyler. Zaten depoda da bo paketlerden baka biey yokmu. Bir sürü bo Marlboro pakedini ezerek paketlere kullanılmı süsü verir. Bu paketler gece olunca uçak ile Amerikanın üzerine atılmı. Bunun amacı insanları Marlboronun tüketildiini göstermek bir ekilde satıa yönlendirmektir. İnsanlar sabah uyandıklarında her yanda bol Marlboro paketleri görürler ve bu kadar çok tüketildiine göre iyi olduunu düünerek Marlboroya yönelirler.

Marlboro irketi o ay 3 deil tam 5 katı satı arttırır. atıların artmasındaki cin fikirli adamda irketin %50sine ortak olur. Bu cin fikirli adam Philip Morristir.

Bugünkü sigara ve tütün piyasasının %60ına hakim olan Philip Morris irketi dünya genelinde sigara ve tütün kullanımına karı salık önlemlerinden dolayı u sıralar etkilenmemi görünsede ilerleyen dönemlerde dünya genelinde satıları oldukça düecektir.
Kaynak:uzmanportal.com