Kalp krizi geçiren 38 yaındaki kadının doktorları öyle bir karar aldı ki…

Amerika, Kuzey Carolina’da yaayan 38 yaındaki Amy Moore, geçirdii kalp krizinin ardından tam 20 dakika boyunca nabzı atmadan “ölü” kaldı.
Kadını bir türlü hayata döndüremeyen doktorları, sıradıı bir yönteme bavurdular ve onu dondurmaya karar verdiler.
Souk battaniyeyle kaplanan kadının vücuduna, dondurucu sıvılar enjekte edildi ve vücut ısısı 33 dereceye düürüldü.
Böylece kadının beyni uyku haline geçirildi ve oksijensiz kalmaktan ötürü zarar görmesi engellendi, doktorlarına da zarar görmü kalbini çalıır hale getirebilmeleri için bir ans daha tanıdı.
İki gün boyunca buz içerisinde kalan Moore, doktorların kalbinin tekrar güçlendiine karar vermesinin ardından yava yava ısıtılarak hayata geri döndürüldü.
Moore, kalp krizinden dolayı hafıza kaybı yaasa da, doktorları 20 dakika boyunca ölü kalan kadının beyninde hiçbir hasar olumadıını ve tam olarak iyilemesinin beklendiini açıkladılar.
Bu yılın balarında, Newcastle’da doktorlar kalbinde delikle doan 16 haftalık bir bebein üzerinde de benzer buz tedavisini uygulamılardı.
Ameliyatın ardından ölümcül bir rahatsızlık yaayan bebek, dört gün boyunca “buz torbası”nda tutulmu ve 12 hafta sonra da evine dönecek kadar iyilemiti.
Uzmanlar, bu tedavi yönteminin oldukça eski, hatta antik olduunu söylüyor ve Hipokrat’ın yaralı askerleri kar ve buz içinde tutmayı savunduunu belirtiyorlar.

milliyet.com.tr