ABD’lilerin günlük hayatta en çok tükettii 5 yiyecek, kansere neden olan yiyecekler listesinin en üst sıralarında yer alıyor. Amerikan halkının hızlı yaam felsefesi içinde

BD’lilerin günlük hayatta en çok tükettii 5 yiyecek, kansere neden olan yiyecekler listesinin en üst sıralarında yer alıyor. Amerikan halkının hızlı yaam felsefesi içinde tükettii hızlı yemekler kansere yol açan hazır yiyecekler listesinde ilk 5 sırada yer aldı. İte o liste:

1-Hamburger: Dana kıyması ya da domuz pirzolası kullanılarak yapılan küfte içerdiinde et ürünlerini korumak için kullanılan ancak fazla tüketildiinde kansere yol açan sodyum nitratı da içeriyor demektir. Bu da kalp krizi riskini yükseltir.

2- Patates kızartması: Ya içinde yüksek derecede kızartıldıı için kansere neden olabilecek kimyasal deiimlere uruyor.

3-Donut: Un, ya ve hidrojen içeren yalarla yapılmasının yanı sıra yüksek ısıda piirilmesi nedeniyle kansere davetiye çıkarıyor

4- Cips, kraker ve kurabiyeler: Bu yiyeceklerin hazır satılanlarında trans yaların kullanımının çok fazla olduu bildirildi.

5- Sosisli Sandviç: Hamburger gibi yüksek sodyum nitrat içeriyor. Bir çocuun yılda 12′den fazla sosis tüketmemesi öneriliyor.

BUGN