Birtakım kaynaklara göre lens tarihi, Rönesans dönemine kadar uzanır. İsmini ilk kez 1845 tarihinde İngiliz astronom John Frederick William Herschell dile getirmitir. Lensin ilk üretimi ise 1886 yılında bir katarakt ameliyatı sonrasına denk gelir. Ameliyat sonrasında yaranın üzerine adeta bir kalkan olarak yerletirilmitir.

Lens Nedir

Lens terimi genel anlamda ııın, üzerinden geçerken kırılmasını salayan maddelere verilen bir isimdir. Göz kusurları tedavisinde kullanılan lensler yine aynı ilemi yapmakla birlikte, çok titiz çalımalarla, özel maddelerden üretilen, özel kırma açıları olan lenslerdir. Göz kusurlarının düzeltilmesi için kullanılan gözlüklere alternatif olarak üretilmilerdir. Kontakt lens ismini ise göz yüzeyine tamamen birletii için almıtır. Kısaca lens olarak anılmaktadır.

Kontakt lens, üzerindeki ıık kırma özellii ile gözdeki hipermetrop ve miyop hastalıklarını düzeltebilmektedir. Bu özellii sayesinde lensler çok fazla yaygınlaabilmilerdir. Uzun zaman kullanılan gözlükler çıkarılmı, yerini ise lens almıtır.

Lens günümüzde bir estetik aracı olarak da kullanılmaktadır. zerine farklı renklerde ekiller ve hatta resimler yapılan lens çeitlerini günümüzde bulabilmek artık çok kolaydır.