leman sam (2)

Leman Sam / Sanatçı

1951 İstanbul
sküdarda bir subay kızı olarak dünyaya geldi; Anadoluda yaadı. Mersin, Gaziantep, Hakkari ve Ankara bir süre yaadıı yerlerden bazıları… Ruhunun ve gönlünün yarısının tam sekiz yıl yaadıı Ankara’da olduunu söylüyor.

“Olmazsa olmaz art; sahiden olduun gibi olmak. Gerçek ruhun neyse, üzerine örtüler koymadan öylece yaamak. Bu örtüler sizi yorar. Onun için ben çırılçıplak bir ruhla dolatım…”

Bir süre Jimnastik hakemlii, Gençlik ve Spor Bakanlıı’nda tercümanlık, steno hocalıı gibi ilerle uratı. Daily News’de asistan olarak çalıtı.

“Ben hayatı, taların üzerinden atlayıp zıplayıp denize akmaya çalıan bir nehre benzetiyorum. Bazen öfkelidir, bazen sakin. Zaman zaman siz de aarsınız bu nehir, o nehir mi diye… Benim hayatım denize akan bir nehirdir. lümü de mavi denize benzetiyorum.”

Tiyatro, mim, dans ve an eitimi aldı. Bir süre operada korist olarak görev yaptı.

Baka toprak parçalarının özgün halk arkıları konusunda aratırmaları var. On sekizi akın dilde arkı yorumlayabilmekte…

“Benim sesim aslında doanın sesi… Bir kavak ya da söüt gibi yumuak, köknar gibi militanca arkı söylerim.”

Diplomatik konserler verdi. Balıca diplomatik konserler; Portekiz Cumhurbakanı Mario Suarez, Malesia Kralı ve Kraliyet Ailesi

Bu arada Sopot Festivali, Abdi İpekçi Barı ve Dostluk Dernei Konseri, Türkmenistan – Türkmenbaı Akabad konseri, Curaçao Trubdour Festivali gibi etkinliklerde yer aldı.

Yine de bir sokak arkıcısı olmak onun için daha önemli.

“Mesleimde baarılı ve kalıcı olmamın ve yıllardır kazandıım saygınlıın en büyük nedeni; öz doanın küçük bir parçası olduumu asla unutmamamdır. Bir hayvan gibi duyularla ve önsezilerle yaamak… arkı söyleme dilimi böyle kefettim.”

Diplomatik konserlerin yanı sıra, yurtiçi ve yurtdıında çok sayıda konser verdi; vermekte. Bunların büyük çounluunu halk konserleri oluturdu. Hemen hemen her söyleisinde halk konserleri vermekten duyduu memnuniyeti, aldıı esiz keyfi dile getirmekte. niversitelerin etkinlik ve söyleilerinde de sıkça yer almakta; gençlerle bir araya gelmekten keyif almakta.

5 albümü var. 6. albümünün çalımalarını sürdürmekte…

Bir gezgin olarak seyahat etmeyi ve yeni yerler kefetmeyi seviyor. Yurtiçinde Ege, özellikle güneiyle onu etkiliyor. Dou Anadolu, geçmiinde bu bölgeye duyduu özlem ve vahi doasıyla onu çekiyor. Kapadokyanın doasına hayran. Yurtdıında Hindistanın güneyi, yiyecekleri, meyveleri ve müziiyle favorisi. Türkiyeye çok benzettii Yunanistanın müzikleri ilgisini çekiyor. Nepal, Tibet ve Sri Lanka, seyahat etmeyi sevdii yerlerden.

Doayla iç içe yaamak, doal beslenmek; hayvanlarla, aaçlarla, nehirlerle, bozkır ve dalarla, hatta çakıl ealar