İstenmeyen tüylerin kadınların sorunu olduu düünülse de genel anlamda kadın-erkek herkesin sorunudur. Lazerli epilasyon istenmeyen tüylerden kurtulmanın en popüler yöntemlerinden biri. Ancak kansere yol açıp açmadıı sorusu endielendirebiliyor.

Lazer ülkemizde olduu kadar tüm dünyada da oldukça yaygın bir ekilde kullanılmaktadır. En sık sorulan sorulardan biri de lazerin kanser yapıp yapmadıı yönündedir. zellikle koltukaltı bölgesinde lenf bezlerini etkileyecei eklinde sıkça sorularla karılaılmaktadır.

Epilasyon için gelitirilen lazer dalga boyu, zannedildii gibi deil deride tüm tabakaları geçmemekte belli bir sınırda kalmaktadır. Dolayısıyla lenf bezlerine ulaamamakta ve sadece deri içinde, kimi lazerler koyu rengi tanıyarak yani kıl kökünü yok etmektedir.

nemli olan nokta lazer yapılan bölgedeki lezyonların tanımlanmasıdır. Eer riskli bir lezyona atılırsa o zaman kanser oluumunu hızlandırabilirsiniz, bu yüzden lazerinizi, deriyi en iyi tanıyan bir dermatoloji uzmanına yaptırmanızın büyük önemi vardır. Dier önemli bir konu bazı hastalarda uzun süren seanslara yanıt alınamamasıdır.

Bunda da hastaların kıllanma probleminin nedenini tam olarak tanımlamaktan gecer. Kıllanmada pek çok faktör yattıı için bu konuda uzmanlamı dermatologa bavurarak gerekli tahlilleri yaptırmalı ve kesin tehisiniz konulduktan sonra lazer epilasyon uygulamasına geçilip geçilmeyeceine karar verilmelidir.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Alev elik, lazer`le epilasyon`un korkulacak bir yönünün bulunmadıını belirterek, insan salıına zarar vermediini söyledi

Lazer epilasyon kanser yapmaz: Lazer teknolojisi tıpta 40 yıldır ceitli alanlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Epilasyon amacıyla da 10 yıla yakın bir süredir kullanılmakta olup u ana kadar lazer nedeniyle kanser olmu bir hasta yoktur. Lazer, ancak cildinde prekanseroz denen kanser öncüsü oluumlar bulunan kiilerde kansere dönüümü tetikleyebilme potansiyeli taımaktadır.

RİSK OLUUMLARI

Söz konusu kanser öncüsü oluumlar, güne ııı, solaryum, radyoaktive ıın, kronik travma yada enfeksiyon gibi uyarıcı etkenler tarafından da kansere dönüüm yönünde tetiklenebilmektedir.
Lazer ile salanan epilasyon kalıcıdır: Lazer teknolojinde salanan gelime ve yenilikler, günümüzde lazer epilasyonu, 2 yıldan uzun yüzde 80′lere varan oranlarda kalıcılık salar hale getirmitir. İlk yıllarda üretilen eski jenarasyon lazer cihazları ile yapılan epilasyon`lar geçmi yıllarda yüksek nüks oranları göstermesi bu yanlı yargının yerlemesine neden olmutur. Ancak 2000 yıllarda kullanıma giren yeni jenarasyon lazer cihazları ile nüksler minimal düzeye inmitir. Her eye ramen cilt yapısı ve kiisel farklılıklar nedeniyle lazer`e asla cevap vermeyen kiiler bulunabilmektedir.

Lazer ile epilasyon pahalı deil: Lazer cihazının kendisi pahalı olduundan uygulama fiatları da buna balı olarak yüksektir. Birim seans ücreti olarak düünüldüünde, lazer epilasyon klasik yöntemlerden göreceli olarak pahalı gibi durmaktadır. Ancak uzun dönem sonuçlar açısından bakıldıında toplamda ödediiniz para klasik yöntemlerden eloktroliz ( ineli epilasyon), ada, krem-jel, epilatorden daha az olmaktadır.

HER MEVSİM YAPILIR

Yazın uygulanabilir: Bu yanlı hüküm de, günete yanmı bronze kiilere lazer uygulaması yapılmamasından çıkmıtır. Lazer`in etkinliini artırmak maksadıyla yanık tenli kiilerde cildin beyazlamasının beklenmesi bu yanlı yargının domasına sebep olmutur.

Hamilelere uygulanabilir mi

Lazer uygulamasının gebelerde zararlı olduunu gösteren bilimsel kanıt bulunmamakta, Ancak elde yeterli veri olmadıından imdilik gebelere uygulanmamaktadır.

Lazer epilasyon uygulamalarında beyaz tenliler esmerlere göre daha anslıdır. Lazer ıını, cilt gibi yarı geçirgen dokular içinden hiçbir tepkime yaratmadan geçer. Ancak kıl köküne rengini veren melanin ile karılatıında ısı enerjisine dönüerek kıl kökü çekirdeini tahrip eder. Beyaz tenlilerde süreç bu ekilde gelimektedir. Ancak esmerlerde ciltteki melanin maddesi beyaz tenlilere göre daha fazla olduundan ıın, kıl köküne ulamadan dokuya hasar verir.

Kaynak: ekolay.net