Kurunlu tabiat parkı, yeil yönünden zengin bir bölge olması, enteresan su ve kaya formları ve tanınmı kurunlu elalesi’nin de bölgede bulunuyor olması sebebiyle 1991 yılında tabiat parkı ilan edilmi.  ayet doayı seviyorsanız bu yeil cennetinde yapabileceiniz çok ey var. Bölge ve civarı doa sporlarına çok ideal. Bundan baka göz zevkinizi okayacak manzaralarla dolu!.

Nasıl gidilir Neler yapılır

Kurunlu tabiat parkı antalya’ya yalnızca 20 dakika mesafede.  Antalya’ya ulatıktan sonra alanya yönünde antalya-aksu karayolunu takip edin. soucaksu köprüsünden kuzey yönüne doru ayrılan 8 km’lik bir yol sizi parka ulatıracaktır. Zaten karınıza kurunlu elalesi sapaı çıkacaktır. Burada yolu belirten tabelalarla karılaacaksınız.

Park içerisinde pekçok ufak gölet ve bir su deirmeni bulunuyor. Piknik yapabileceiniz bir alan mevcut. Park giriinden orman içi yolu takip ettiinizde alıveri merkezine çıkarsınız. Burada yiyecek bireyler bulabilir, dilerseniz sevdiklerinize yöreye özgü hediyelik eyalardan alabilirsiniz.  Acıktıınızda elale yanısıra yemek yiyebileceiniz bir restoran bulunuyor.

Piknik alanından sola ayrılan yolu takip ederek parkın su deirmenine ulaabilirsiniz. Patika yolu izlemeye devam ettiinizde elaleye ulaırsınız.  elalenin altında bulunmakta olan maara, ziyaretçileri büyülüyor. ayet fotoraf makinenizi yanınıza almamısanız, üzülebilirsiniz. elalenin tadını çıkardıktan sonra patika yolda yüürmeye devam edin. dev bir bitki tüneline gireceksiniz.  İte bu size tamamıyla baka bir dünyaya yolculuk hissi verecek.  Etrafınızda yükselen bitkiler öylesine iri ki, gökyüzünü göremeyeceksiniz!. Pekçok tarihi kent ve doa sporlarına ideal bölge kurunlu’ya çok yakın.  Perge antik ehri, parktan yürüyerek ulaabileceiniz bir uzaklıkta. Genel olarak antalya bölgesi hem tarih zenginlii bakımından, hem doa sporlarına ideal alanlar açısından ziyaretçilere sayısız seçenek sunan bir tatil beldesi.

Sezonu

Nisan – Aralık ayları arası kurunlu tabiat parkı’nı ziyaret için en ideal dönemdir.

Bitki rtüsü ve Habitat

Park bölgesinde hakim bitki türü kızılçam. Yer yer tek veya ufak gruplar durumunda dou çınarı, defne, harnup, yabani zeytin, sakız aacı, söüt ve incir aaçları bulunuyor. evrede görebileceiniz, yeili oluturan dier bitki çeitleri ise mersin, alıç, zakkum, böürtlen, yabani gül, sütleen, ılgın, ladin, kermes meesi, kekik, yabani nane, hayıt, erelti ve sarmaık.

Bölgede bulunmakta olan hayvan çeitleri arasında yabandomuzu, tilki, tavan, sincap, yarasa, ibibik, aaçkakan, üveyik, sazan, su kamlumbaası, yılan ve kertenkele sayılabilir.

evre Yöreler

Side, Kemer, Antalya, Manavgat, Aspendos

Nerede Kalınır

Kurunlu tabiat parkı içerisinde konaklama imkanı yok. Ama kemer, belek ve antalya bölgeye çok yakın; buralarda konaklayabileceiniz çok ho oteller bulunuyor. Antalya’da kalıp bölgeye günübirlik olarak gelebilirsiniz.