kurbanlıkkoyun

Kurban Bayramı’nda et saklarken ve tüketirken bunlara dikkat edin!

Kurban etlerinin, kesimin ardından yaklaık 5-6 saat 14 derecenin altında bekletildikten sonra buzdolabına kaldırılması ve en az bir gün sonra tüketilmesinin gerektii bildirildi.

Bursa Büyükehir Belediyesi, Kurban Bayramı öncesinde hazırladıı ”Salıklı Kurban Kesim Rehberi”ni, kentteki tüm hanelere ulatırmaya çalııyor.

Kurbanlık seçimi, hayvanlardan bulaan hastalıklar, kurban kesimi, hayvanı yatırma yöntemleri, kesimde hijyen, karnın açılması ve organlarının çıkarılması gibi bilgilerin bulunduu rehberde, etlerin korunması ve tüketilmesiyle ilgili bölümde, tüketicilerin dikkat etmesi gereken önemli ayrıntılara yer veriliyor.

Kesimden sonra kurban etlerinin, parçalar halinde temiz kaplara konulması ve güne görmeyen yerde, 14 derecenin altında hava almadan dinlendirilmesinin önerildii rehberde, u bilgiler yer alıyor:

”Kesim sıcaklıının dümesi için, en az 5-6 saat bekletildikten sonra buzdolabına kaldırılmalıdır. Kurbanlık etler, henüz kesim sıcaklıında iken buzdolabına, poet içinde veya hava almayacak durumda büyük parçalar halinde üst üste konulmamalıdır. Bu durumda buzdolabının ısısı, etin iç kısmını soutmaya yetmeyecei için çok kısa sürede (2. gün) bozulma ve kokuma, hatta yeillenme görülür. Böyle kısımlar kesinlikle tüketilmemeli, hemen atılmalıdır. Kurbanlık etin dayanma süresi, kesim kalitesine ve et parçasının büyüklüüne göre deimekle beraber, normal buzdolabı koullarında 5-6 gündür. Bu süre, kıymada genellikle 3 gündür. Eer daha uzun süre muhafaza düünülüyorsa etler derin dondurucuda (eksi 18 derece) muhafaza edilmelidir.”

-”KESİMDEN SONRA TKETİLEN ETİN HAZMI ZOR OLUR”

Hayvan kesildiinde etinin sert olduuna iaret edilen rehberde, taze etin piirilmesi ve hazmının zor olduu bilgisi veriliyor. Kesilen etlerin, en az 24 saat buzdolabında bekletilmesi öneriliyor.

ok yüksek ısıda uzun süre piirme ve kızartma yönteminin, kanserojen maddelerin oluumuna yol açtıı belirtilen rehberde, unlar kaydediliyor:

”Bu nedenle etlerin sebzelerle birlikte piirilmesi ve tüketilmesi, besin çeitliliinin salanması, sebzelerde bulunan C vitamininin etlerde bulunan demirin emilimini artırması açısından salıklı bir yöntemdir. Etler ızgarada piirilirken, atele arasındaki uzaklık eti yakmayacak, kömürleme salamayacak ekilde ayarlanmalıdır. Etlerin iç sıcaklıı en az 75 derece olmalıdır. ok yüksek ısı, dı yüzeyinin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açacaı için besin kaybını artırır. Etlerin halanarak piirilmesi, salıklı olmasının yanı sıra ette olması muhtemel parazitlerin insana geçmesini de büyük ölçüde engeller.”

Etlerin küçük parçalar halinde buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanması gerektiine deinilen rehberde, etlerin buzlukta (eski 2 derece) birkaç hafta, derin dondurucuda (eksi 18 derece) ise 3 ay saklanabilecei bildirildi.

-DONMU ETLERİ, KALORİFER YA DA SOBA ZERİNDE ZDRMEYİN

Buzdolabından çıkarıldıktan sonra çözdürülen etlerin tekrar dondurulmaması tavsiyesinde bulunulan rehberde, u öneriler yer alıyor:

”Donmu etler, buzdolabında çözdürülmelidir. abuk çözünmesi amacıyla kalorifer ve soba üzerinde ya da oda sıcaklıında bekletme sakıncalı yöntemdir. Ete dokunurken ellerin temiz ve kuru olmasına dikkat edilmelidir. Pimi etler, oda sıcaklıında 2 saatten fazla kalmamalıdır. i eti hazırlamadan, hazırlarken ve sonra, ellerin 20 saniye boyunca yıkanması gerekiyor. apraz bulamayı önlemek için 2 ayrı kesme tahtası kullanın. Kesme tahtalarından birini çi etler, öbürünü meyve ve sebzeler için kullanın.”