Bayramda erken kalkmak, gusletmek, misvak kullanmak, güzel koku sürünmek, yeni ve temiz elbise giymek, sevindiini belli etmek sünnettir.

Bayram günü yüzük takmak, karılatıı müminlere güler yüzle selam vermek, fakirlere çok sadaka vermek, İslâmiyete doru olarak hizmet edenlere yardım etmek, dargınları barıtırmak, akrabayı, din kardelerini ziyaret etmek, onlara hediye qötürmek sünnettir.

Bayram gecelerini ihya edenin büyük saadete kavuacaı bildirilmitir. Hadis-i erifte buyuruldu ki:
(Ramazan ve Kurban bayramı gecelerini ihya edenin kalbi, kalblerin öldüü günde ölmez.) [Taberânî]

Dargın olanların, bayramı beklemeyip, hemen barıması gerekir. Allahü teâlâyı ve Peygamber efendimizi seven kimse, insanların kusurlarına bakmaz, hogörülü olur. İyi insan, yani mümin, herkesle iyi geçinir. Bakalarına sıkıntı vermedii gibi, onlardan gelecek eziyetlere de katlanır. Bir kusurundan dolayı kimseye darılmamak gerekir.
Bayramda küs durulmaz

Dargınlık olsa bile üç günden fazla sürmemelidir. ayet bayrama kadar süren bir dargınlık olduysa, daha fazla gecikmeden barımalıdır. Hadis-i eriflerde buyuruldu ki:

(Birbirinizle münasebeti kesmeyin! Birbirinize arka çevirmeyin! Birbirinize kin ve dümanlık beslemeyin! Birbirinizi kıskanmayın! Ey Allahın kulları karde olun! Bir müslümanın dier kardeine darılarak 3 günden çok uzaklaması helal deildir.) [Buhârî]

(Müslümana 3 günden fazla dargın duran, cehenneme gider.) [Nesâî]

(Birbirine dargın iki kimseden, hangisi önce selam verirse, günahları affolur. Verilen selamı öteki almazsa, bu selamı melekler alır. Selam almıyan kimseye de eytan, sevinerek iltifatta bulunur.) [İbni Ebî eybe]

BATRAM NAMAZINA ERKEN KALKIP MULAKA SABAH NAMAZINI EDA ETMEK GEREK. AHIRETTE BAYRAM NAMAZINI DEİL CE SABAH NAMAZI SORARLAR. VACİBİ SOORMAZLAR. OK BYK SEVABI VARDIR. AMA NAMAZINDA TERKİNDE OK GNAH VARDIR. Namaza giderken tekbirler selevatlar ihmal edilmemeli.
KURBAN KESENLERİN EN AZ İKİ REKAT KURBAN NAAZI KILMALARI VACİPTİR.
KURBAN KK BA HAYVANLARA BİR Kİİ NİYETLENİR. SIIR KESENLER 1-2-3-4-5-6-7 Kİİ NİYETLENİRLER. EER TEK Kİİ 3-5 7 GİBİ DAHA HAYIRLDIR. HEPSİDE MAKBULDR TEK,İFT,İKİSİDE MAKBUL, KABUL OLUR.
BAYRAM NAMAZINDA 1-2-3 GNLERİ AKAM NAMAZINA KADAR KURBAN KESİLİR GECE AYDINLAYILMI YERLERDEDE KESİLİR. NİYET VE TEKBİR ARTTIR
KURBAN BAY. 1-2-3-4 GNLERİ KILINACAK VAKİT NAMAZLARININ FARZINDAN SONRA TEKBİR GETİRİLİR. ‘ALLAHU EKBER,ALLAH EKBER, LA İLAHA
İLLALLAH vallhü EKBER, ALLAHEKBER VELİİLLAHİL HAMD’ BAYRAMIN DRDNC GN İLKİDİ NAMAZINDAN SONRAKİ NAMAZLADA TEKBİR BİTER.
NCE CAMİ IKIINDA BAYRAMLAILIR. EVE GELİNDİİNDE AİLE EFRADI İLE BAYRAMLAILIR. SONRA KOMU ve AKRABALARLA BAYRAMLAILIR.
NCE İMANLI , BYKLERİMİZE ,HOCALARIMIZA, ULAABİLDİİNİZ KADAR MMİN TANIDIKLARA GİDLİR, BAY. KUTLANIR. BAYRAM ZİYARETLERİNE, CAMİYE ALI VERİE V.S. YERLERE GİDERKEN, GELİRKEN İNSANLARLA SELAMLAILIR, KARI TARAFIN DURUMUNA GRE BAYRAMLARİDA KUTLANIR.
SELAMLAMA DURUMU DİER VAKİTLERDEDE İHMAL EDİLMEMELİ. NK HER SELAM VEMEDE. ALMADA GNAHLARIMIZIN DKNMESİNE VESİLE OLUR. SELAMI DUYUPta ALMAYANLARADA GNAHIN YKLENİR.
DARGIN,ve KIRLDIIN KİMSELERLE KONUULUR. GEREKİRSED HELLELLIK ALINIR. NK İKİ TARAF veya TEK TARAF KIRILMITIR. AHİRETE KUL HAKKI İLE GİTMEMELİYİZ.
BAYRAMLARDA, CUMA NAMAZINDA, DİER NAMAZLARDA’DA EN ZEL, NAMAZA EN UYGUN KIYAFETLERİ GİYMEK LAZIMDIR. GZEL HAFİF KOKULARDA İHMAL EDİLMEMELİ.
Biraz vaktinizi aldım, helal edin Hepinizin Kurban Bayramını kutlar, Hayılara vesile olmasını dilerim.Rabbim bütün islam alemini korusun.