Zonguldak Karaelmas niversitesi (ZK) Tıp Fakültesi Göüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Bakanı Doç. Dr Meltem Tor, ”zellikle 3 haftayı geçen öksürük semptomları olanlar geç kalmadan akcier filmi çektirmeli ve ilgili hekimlere bavurmalıdır” dedi.

Doç. Dr. Tor, akcier kanserinin Türkiye’de erkeklerde en öldürücü ve sık görülen hastalık olduunu, akcier kanser olgularını tek tek irdeleyerek yeni saptananların sayısını ve bu hastalıın bölgedeki sıklıını belirlemeye çalıtıklarını anlattı.

Vakaların büyük kısmının farklı merkezlerde takip ve tedavi altına alındıından hastalıın sıklıına yönelik tam oranlara ulaamadıklarını, Türkiye’de özellikle Karadeniz Bölgesi’nde her 100 bin nüfusta 40 civarında yeni kanser olgusuyla karılaıldıının bilindiin ifade eden Tor, öyle konutu:

”Bizim tahminimize göre Zonguldak’ta bu rakam çok daha yüksek. Olguları erken evrede yakalama ansımız olsa hayat kaliteleri ve yaam sürelerini uzatan tedavi seçeneklerini sunma ansımız olur. zellikle 3 haftayı geçen öksürük semptomları olan, 40 yaını amı, sigara kullanan ya da bırakmı bireyler, geç kalmadan akcier filmi çektirmeli ve ilgili hekimlere bavurmalıdır.”

Tor, tüm dier türlerde olduu gibi akcier kanserinde de erken tanının önem taıdıına dikkati çekerek, ”Bu hastalıkta vakit son derece önemlidir. Erken dönem evresinde hastamıza tanı koyabilirsek, kendisine radikal tedavi ansı da sunuyoruz” diye konutu.

AA
Kaynak:haberturk.com