Kas krampları; ani balayan ve kiiye oldukça fazla acı veren kas kasılmalardır. Kramp giren uzvumuz oldukça gergin ve dokunmaya karı bile aırı duyarlı olur. Kramplar sadece youn egzersiz esnasında veya sonrasında meydana gelmez. eker hastaları, böbrek hastaları, kalp damar hastalıı olanlar ve gebeler de sıklıkla kramplardan ikayetçidir.

Kaslarımız yürüme, koma, zıplama vb. hareketleri yapabilmesi için, iskelet sistemine en çok yardımcı olan, en önemli hareket sistemi organlarındandır. Vücudumuzun her yanı kaslarla kaplıdır. Kollarımızın, parmaklarımızın, bacaklarımızın, hatta iç organlarımızın çalımasında bile, kaslar önemli görevlerdedir. Kaslarımızın bazıları bizim isteimiz ile çalıırken, bazıları ise bizim isteimiz dıında çalıırlar.

Bazen bir, bazen birden fazla kas demetinde birden görülebilen; kısa, bazı durumlarda 10 dakikaya varan kasılmalara kramp ismi verilir. Kas krampları genellikle youn egzersizler ve dinlenme pozisyonlarında ortaya çıkar.

Sadece egzersiz sonrası olmaz

Kas krampları; ani balayan ve kiiye oldukça fazla acı veren kas kasılmalardır. Kramp giren uzvumuz oldukça gergin ve dokunmaya karı bile aırı duyarlı olur. Kramplar sadece youn egzersiz esnasında veya sonrasında meydana gelmez. eker hastaları, böbrek hastaları, kalp damar hastalıı olanlar ve gebeler de sıklıkla kramplardan ikayetçidir. Böbrek hastalarının krampları dierlerine göre daha iddetli olabilir. Suni böbrek tedavisi görenler, kanlarındaki kalsiyum miktarının azalması nedeniyle iddetli kramplar yaarlar.

ocuklarda da görülür

Yetikinlerde daha sık görülen kramplar, çocuklarda özel durumlarda görülebilir. zellikle bulantı, kusma gibi hastalıa yakalanan çocuklarda, aırı sıcaklarda, kalsiyum eksikliklerinde, su kaybı ile doru orantılı olarak kas krampları da görülebilir.

Mineral eksiklii de etkiler

Kas kramplarında mineraller önemli yer tekil eder. Magnezyum, potasyum ve kalsiyum eksiklikleri kramplara zemin hazırlar.

Gebelik dönemlerinde de kramplara sıklıkla rastlanır. zellikle gebeliin ilerleyen dönemlerinde, bebein de hızlı gelime göstermesi, toplardamar üzerindeki baskıyı artırır. Bu durum gebelerde dolaım problemlerine neden olur. Toplardamara artan basının yanısıra kalsiyumdan fakir beslenme de gebelerde kramplara neden olabilir. zellikle bebein son aylarda kalsiyuma daha fazla ihtiyaç duyması ve annenin de bu ihtiyaca yeteri kadar cevap verememesi, gebelik kramplarını artırır. Kramplar genellikle dinlenme pozisyonunda ortaya çıkar.

Kramplarda neler yapılabilir

Kas krampı geçiren birine yapılabilecek en iyi yardım, öncelikle yardım eden kiinin sakin olmasıdır. Gerilen kasları nedeniyle dokunmaya karı bile aırı duyarlı olan hastaya nazik ve sabırlı davranmak, hastanın yapacaınız yardıma sabır göstermesinde önemlidir. Hastaya yardımcı olabileceinizi söyleyin ve rahatlamasına yardımcı olun.

Hastayı düz bir zemine yatırın. Bir elinizle kramp girmi ayaı dier elinizle hastanın baldırını sıkıca kavrayın. Kramp giren ayaı yavaça eski haline getirmeye çalıırken (yukarı doru kaldırırken ) baldırına da hafifçe baskı uygulayın. Bu sayede bacak ile ayak
arasında 90 derecelik bir açı oluturmu olacaksınız. Bir süre bu pozisyonda durduktan sonra hastanın ayaını ileri ve geriye yavaça hareket ettirerek krampın azalmasına yardımcı olun.

Gebelik kramplarında da einizden yardım isteyerek aynı egzersizi yapmasını isteyebilirsiniz.

Eer sizin bacaınıza kramp girdi ise ve size yardım edecek biri yoksa, ayaa kalkıp, ellerinizi sert bir yere dayayın. Kramp giren bacaınızı bükmeden geriye doru kaldırabildiiniz kadar kaldırın. Bir süre bacaınızı bu ekilde hareket ettirin. Dier bacaınız ile de yaylanma hareketi yaparak kramp girmi bacaınıza yardımcı olabilirsiniz.

Eer deniz ya da havuzda kramp girmi ise yapabileceiniz tek ey sakin olup, karaya doru sırtüstü, kendinizi yormadan yüzmektir. Panik yapmanız en çok kendinize zarar verir. Eer suyun içinde yanınızdaki arkadaınıza kramp girdi ise siz suyun içinde
arkadaınızın bacaını ovalayarak ya da hafif vurular yaparak rahatlatmaya çalıın. Krampların, kiiyi normalden daha fazla yorgun düürecei unutulmamalıdır. Bu nedenle krampta azalma olmuyorsa vakit kaybetmeden sırt üstü yüzerek karaya ulamaya çalımak, yapılacak en doru hareket olacaktır.

Kramplardan uzak durmak için aırı sıcak günlerde sıvı tüketimimize önem vermeliyiz. Yaz günlerinde normalden daha hızlı sıvı kaybedeceinizden, bu dönemlerde daha fazla su, ayran ve meyve suyu tüketmelisiniz. Asla alkol alarak denize girmeyiniz. Alkol kramp
riskinizi daha da artıracaktır. Tek baınıza kimseye haber vermeden denizde açılmayınız. Gebelik döneminde tüketilen su ve süt miktarına özen gösteriniz