Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Okan; günümüzde kadınlar kadar artık erkeklerin de vazgeçilmezleri arasına giren kozmetik ürünlerde doru seçimin çok önemli olduunu vurgulayarak, yanlı kozmetik seçimiyle ilgili uyarılarda bulundu:

GNLK YAAMIN VAZGEİLMEZİ: Kozmetik ürünler; kiinin dı görünümünü güzelletirmek için harici uygulanan ürünler olup, günlük yaamımızın ayrılmaz parçası durumuna gelmitir. Balangıçta sadece kiinin ruh halini düzeltmek amacıyla üretilmi olsalar da, son yıllarda cildimizde oluabilecek zararları onarmayı ve cildin yalanma belirtilerini geciktirmeyi hedefleyen ürünler bulunmaktadır.

KATKI MADDELİ RNLER: İçinde çok sayıda hammadde ve katkı maddesi yer alan kozmetikler genel olarak güvenilirdirler. Ancak ürünlere balı istenmeyen yan etkiler de olabilir. Etkilerin bir kısmı ürün kullanımından hemen sonra geliir, bir kısmı da kullanımından uzun süre sonra balar. Bu sebepten dolayı kiinin geçmite kullanmı olduu bir kozmetie karı sonradan reaksiyon gösterebilmesi mümkündür.

İSTENMEYEN YAN ETKİLER: Kozmetiklerden kaynaklanan istenmeyen etkiler; kozmetik tahammülsüzlüü, ciltte hassasiyet, egzama, akne, deride renk deiiklii, kullanılan bölgede görülen yan etkiler ya da çok nadiren ürünün kana geçmesinden kaynaklanan sistemik yan etkiler eklinde özetlenebilir.

KOZMETİK TAHAMMLSZL: Kozmetik tahammülsüzlüü; ciltte yanma, batma, sızlama ve gerginlik gibi bulgularla kendini gösterir. Kozmetik ürünün her uygulanmasından sonra ikayetler belirir ve bazen dayanılmaz bir hal alır. Olumasında duyu sinirleri hassasiyetinin sorumlu olduu kabul edilmektedir. Bu yakınmaya sahip kiilerin alkol, vitamin A, alfa hidroksi asit gibi cildi tahri edici ürün kullanmaması gerekmektedir. Hassas ciltler için hazırlanmı temizleyiciler, nemlendiriciler ve güne koruyucular bu kiiler için uygun seçeneklerdir.

AMPUAN EGZAMA YAPABİLİR: Egzama; kozmetiklerin neden oldukları bir dier yan etkidir. Ekzema alerjik ve tahri ekzeması olmak üzere iki çeittir. Sabunlar, göz makyaj ürünleri, nemlendiriciler ve ampuanlar tahrie neden olabilecek kozmetik ürün gruplarıdır. Reaksiyon ürün kullanımından hemen sonra geliecei gibi, uzun süre kullanım sonrasında da balayabilir. rünün kullanıldıı bölgede yanma, batma ve kaıntı gibi bulgular bulunur. Hasta ürünü kullanmaya devam ettiinde kızarıklık, pullanma ve kepeklenme saptanır. Olumasında cildin kuruluu ve koruyucu tabakanın zarar görmesi ana nedendir. Göz kapaı derisi ince olduundan tahrie karı özellikle çok duyarlıdır.

EGZAMAYA KARI YAMA TESTİ: Alerjik egzama, ürünün içeriinde bulunan herhangi bir maddeye karı kullanıcının gösterdii tepkiden kaynaklanır. En sık koku maddeleri, saç boyaları, güne koruyucular ve katkı maddeleri alerjik egzamaya sebep olur. Ciltte kızarıklık, kaıntı, sulantı ve su dolu kabarıklık eklinde kendini gösterir. Alerjiye neden olan maddenin tespitinde patch test (yama testi) yapılır. Test sonucuna göre de alerjik madde saptanarak o maddeyi içeren kozmetiklerin kullanılmaması konusunda kii bilgilendirilir.

PARFM CİLDİNİZİ LEKELENDİRMESİN: Kozmetikler içinde bulunan bazı maddeler güne gören alanlarda ultraviyole ıınlarıyla kimyasal reaksiyona girerek ciltte tepkiye neden olabilir. Parfümler, bergamot yaı ve tıra losyonları bu tepkilere neden olabilecek kozmetik gruplarıdır. Ciltte kızarıklık, su toplaması ve renk artıı gibi bulgular gözlenir.

YALI KREM SİVİLCE YAPAR: Sivilce tarzı oluumlar kozmetik kullanımı sonrası gözlenebilecek bir dier yan etkidir. Genellikle kapalı komedonlar eklinde kendini belli ederken bazen iltihabi sivilceler de görülebilir. En sık yalı yüz kremleri bu etkiye neden olur.

GENİTAL TEMİZLİİ ABARTMAYIN: Kozmetik ürünlere balı nadiren ciltte renk açılması, renk koyulaması görülebilir. Kozmetiklere balı bölgesel yan etkiler görülebilecei gibi, çok nadiren de olsa, deriden emilip sistemik dolaıma geçmesinden kaynaklanan yan etkiler de oluabilir. rnein; genital bölge temizleyicilerinin sık ve youn miktarda kullanımı özellikle kadınlarda idrar yollarının tahri olmasına sebep olur.

Kozmetik ürün kullanırken bunlara dikkat edin!

CİLT TİPİNE GRE KOZMETİK: ncelikle cilt tipine uygun kozmetik ürün seçilmeli. Kii cilt analizini bir dermatologa yaptırmalıdır. Yalı cilde sahip kiiler genellikle cildi kurutucu ve su bazlı ürün seçmesine karılık, kuru cilt yapısındakiler alkol içermeyen nemlendirici ürünleri tercih etmelidir.

GZ EVRESİNE AYRI KREM: Göz çevresine o bölge için hazırlanmı ürün dıındaki kozmetiklerin uygulanmamasına önem verilmeli.

AYNI ANDA KULLANMAYIN: ok fazla kozmetik aynı anda uygulanmamalı.

KAPAKLARINI KAPATIN: rünlerin kapakları kapalı tutulmalı, havayla teması engellenmeli.

SON KULLANMA TARİHİNE DİKKAT: rünlerin son kullanma tarihine dikkat edilmeli. Renk, kıvam, koku deiiklii olan ve son kullanma tarihi geçmi ürünler kullanılmamalı.

ETİKETİ İYİ OKUYUN: Kii kozmetik ürünün içeriinde bulunan bir maddeye karı önceden reaksiyon göstermise, yeni kozmetik seçiminde o maddenin bulunup bulunmadıına etiket bilgisine bakarak dikkat etmeli.

ENFEKSİYONA SRMEYİN: Enfeksiyon varlıında kozmetikler o bölgeye uygulanmamalı.

MAKYAJLA UYUMAYIN: Makyaj çıkartılmadan yatılmamalı.

KİMSEYLE ORTAK KULLANMAYIN: Kozmetiklerin baka biriyle ortak kullanılmamasına önem verilmelidir.

YAN ETKİ VARSA BIRAKIN: Kozmetiklerden kaynaklanan herhangi bir istenmeyen etkiyle karılaıldıı zaman, hemen o ürünün kullanımı kesilmeli ve dermatoloji uzmanına bavurulmalı.

kaynak: mynet.com