Evlerde adeta bir ”fanus” içinde büyütülen çocukların, baııklık sistemleri tam anlamıyla gelimedii için anaokuluna veya ilköretime baladıklarında sık sık hasta oldukları bildirildi.

Uluda niversitesi (U) Tıp Fakültesi ocuk Salıı ve Hastalıkları Anabilim Dalı retim yesi Prof. Dr. Nihat Sapan, ehirlemenin artmasıyla birlikte son yıllarda çocukların evlerde, kapalı ortamlarda, dıarıyla çok fazla irtibatı olmadan büyütüldüklerini söyledi.

Aırı koruyucu olan anne-babaların, ”hasta olmasın” diye çocuklarını evden bile çıkarmadıklarını ifade eden Sapan, akranlarıyla da temas etmeyen bu çocukların baııklık sistemlerinin tam anlamıyla geliemediini vurguladı.

”BAIIKLIK SİSTEMİNİN GELİEBİLMESİ İİN MİKROPLARA DA İHTİYA VAR”

ocukların sokaa çıkmayıp evde televizyon veya bilgisayar baında zaman harcamalarının, geçirilen rahatsızlık sayısını azalttıına iaret eden Sapan, öyle konutu:

”Evet, bu dönemde hasta olmuyorlar. Ama bu durum, okulun ilk yılında görülen hastalıkların sayısının artmasına neden oluyor. Kapalı ortamda, dier çocuklarla temas etmeden büyüyen çocuklarda, anaokuluna ya da ilkokula balamayla birlikte hastalık sıklıında bir artı oluyor. ocukların baııklık sistemlerinin geliebilmesi için mikroplara da ihtiyacı olduu unutulmamalı.”

”EVDE FAZLA KİLO HARCAMADIKLARI İİN KİLO VE OBEZİTE ORTAYA IKABİLİYOR”

Prof. Dr. Sapan, öte yandan bu çocuklarda evde, fazla enerji harcamadıkları için kilo problemi ve obezitenin de ortaya çıkabildiini dile getirerek, unları kaydetti:

”ocukların çok sıkı koruma önlemleriyle büyütülmeleri onlara yarardan çok zarar verebilir. Mikroplarla zamanında tanımayan çocuklar, baııklık sistemlerini gelitiremiyor. Dier çocuklarla daha sık bir arada olmaları, onların geliimleri ve salıkları açısından önemli. Doutan baııklık problemi olmayan çocukların, sıkı bir denetimle her açıdan dezenfekte edilmi kontrollü ortamlarda büyütülmeleri sonraki yıllarda alerjik hastalıkların gelimesine de neden olabilmektedir. Aileler çocuklarına karı aırı koruyucu olmamalı. ocukların bir kı sezonunda 6-8 defa ateli hastalık geçirmesi normaldir. Bu, onun baııklık sisteminin gelimesini destekler.”

AA
Kaynak:haberturk.com