Görme özürlü adamın karısındaki kiinin yüz ifadesini okuması bilim adamlarını oke etti. Bilim adamları, görme özürlü bir adamın altıncı hissini kullanarak, önüne konan engelleri aabildii ve karısındaki kiinin yüz ifadesini okuyabildiini tespit etti.

Tamamen kör olan T.N. adlı hastanın, bilinçaltı yeteneklerini kullanarak etrafındaki masa ve kutuları aabildii, karısında duran kiilerin yüz ifadeleri ile ortaya koyduu mutluluk, üzüntü ve endie hislerini farkebildiini ortaya koydu. Aratırmayı yapan bilim adamları bu kiinin salıklı kiilerin bile görmedii eyleri hissedebildiini ortaya koyarak, kör görüü dedikleri bilinçaltı yetenekleri ile altıncı hissini kullanarak normal birey gibi yaamını devam ettirebildiini belirtti.

Current Biology adlı dergide yayımlanan ve İlk bilimsel açıklama olarak sunulan Hollandalı, İtalyan, İviçre ve İngiliz bilim adanlarının ortaklaa çalıtıkları projenin sonuçları, T.N. adlı hastanın objelerin yerini bire bir tespit edemese bile beyninin bilinçaltı seviyesinde reaksiyon göstediini ortaya kondu. Aratırmanın insan yetenek ve kabiliyetlerini gösteren ilk çalıma olduu ifade eden Tilburg niversitesinden Prof. Beatrice de Gelder, bu aratırmanın sonuçlarının insanolunun gücünü bir kez daha ortaya koyduunu, insan yeteneklerinin tahmin edilenden daha fazla fonsiyonlara sahip olduunu belirtti.
ensonhaber
Kaynak:www.teknolojivebilim.com