Distemper (köpek gençlik hastalıı) : Köpein solunum, sindirim , deri, göz ve sinir sistemine bulaan son derece bulaıcı ve çou kez ölümcül bir viral enfeksiyondur.  Distemper aılanmamı yalı köpeklere de bulaacaı gibi yavru köpeklere de bulaır.  Aı onun yegane koruma yöntemidir.

Parvovirüs (kanlı ishal) : Belirtileri arasında ishal (ileri dönemlerde kanlı ishal ) yüksek ate ve kusma olan ölümcül bir viral hastalıktır. Parvovirüs hiç belirti göstermeden yavru köpeklerde ani ölümlere sebep olabilir. Aı tek korunma yöntemidir.

Adenovirus (bulaıcı hepatit): Yüksek ate, susuzluk, itahsızlık, karın arıları, karacier hasarı ve kanamaya yol açan viral bir hastalıktır.  Aı tek korunma yöntemidir.

Leptosipirozis (spiroket hastalıı): Hasta hayvanların burun akıntıları, idrar veya salyaların teması ile yayılan dier köpeklere bulatıı gibi insanlara da bulaabilen son derece bulaıcı bir hastalıktır. Korunma aı ile yapılmaktadır.

Parainfluenza (akut üst solunum yolu efeksiyonu) : Bu virus üst solunum yollarında enfeksiyona sebep olur..

Bordetella bronchi septika : st solunum yolları enfeksiyonona sebep olur.. Bu hastalık çok bulaıcıdır. Aı tek korunma yöntemidir.

Koronavirus: Sindirim sistemine balı son derece bulaıcı viral bir hastalıktır. Belirtileri arasında ishal, kusma, yüksek ate ve dehidrasyon vardır.  Korunma aı ile yapılmaktadır.

Kuduz: Tüm memelilere bulaabilen ölümcül bir merkezi sinir sistemi hastalııdır. Kuduz kamu salıı açısından önemli bir tehdit olduundan hayvanınızın bu hastalıa karı aılanmı olması kanuni bir zorunluluktur.  Yeni domu köpek yavruları, annelerinin sütlerinden hastalıklara karı sava veren antikorlar temin ederler. Ancak bu antikorlar normal olarak 6-12 hafta dayanırlar.

Ancak bundan sonra aılar anne sütünün yerini almaktadır ve yavru köpeinizin vücuduna az oranda yapısı deitirilmi hastalık öeleri vererek onun hastalanmadan kendi antikorlarını yaratmasına uyarılır. Aılanmamı köpeinizi aı yazılımı tamamlanıncaya kadar lütfen dıarıya çıkarmayınız.  ıkarmak zorunda kalırsanız kucaınızda çıkarınız.  Aıları yapılmadan ve tamamlanmadan aılıda olsa baka köpeklerle mutlaka temas ettirmeyiniz.  Baka hayvanların dolatıı yerlerde dolatırmayınız.  Veteriner doktor kontrolü , lüzumlu koruyucu aılama ve paraziter tedavilerini yaptırmanız hayvanlardan insanlara geçebilecek zoonoz hastalıkların engellemesi açısından mühimdir.

Unutmayınız ki köpeinizin salıı kendi salıınız demektir.

Aı yazılımı aaıdaki ekildedir.

6. haftada veya daha erken iç ve dı parazitlere karı ilaçlama

8. hafta da dhppi+l ve corona ilk aısı 21 gün sonra dhppi+l ve corona aılarının tekrarı

9. haftada bordetalla ilk aısı 21 gün sonra bordetella aısının tekrarı

3. aynından sonra rabısın(kuduz)

d: distemper

h: hepatit

p: parvo

pi: parainfluenza

l: leptospirozis

Karma, kuduz, bronchine, corona aıları yılda bir kez tekrarlanır.

İç paraziter ilaçlama(kist ilacı) ve dı paraziter ilaçlama üç ayda bir tekrarlanır.