Kolesterolün dümesi kalp-damar hastalıi riskini azaltır mı

Kan kolesterol düzeyinin diyetle veya ilaçlarla düürülmesi; kalp hastalıı bulunmayanlarda hastalıın oluma olasılıını azaltmakta, kalp hastalıı bulunanlarda ise yaam süresini uzatmaktadır.

Kalbiniz için salıklı beslenme önerileri

Yeterli ve dengeli beslenme kalp ve damar hastalıklarını engellemek için mutlaka dikkat etmemiz gereken bir risk faktörüdür. Salıklı gıda çeitlerini bol bol tüketin ve yemek listenize ara sıra makul oranlarda surprizler katın.

Besin çeitliliinizi arttırın. Mümkün olduunca farklı salıklı tercihlerle beslenmenizi zenginletirin

Besinlerinizi daha küçük tabaklarda, daha az porsiyonlarla yiyin ve ikinci porsiyondan uzak durun

Bol bol meyve ve sebze tüketin. Günde en az be porsiyon yiyin.

Ekmek, pirinç, makarna, kahvaltılık tahıl gevreklerinin tam tahıllı olanlarını tercih edin ve bunları makul miktarlarda tüketin

Az yalı süt ürünlerini ve yasız etleri tercih edin. Derisi alınmı kümes hayvanlarını tercih edin.

Her hafta, biri yalı olmak üzere (örnein uskumru, somon, sardalya), iki porsiyon balık tüketin.

Besinlerinizi mümkün olduunca kızartma veya kavurma yöntemiyle deil, ızgara/halama veya buulama (balıklar için) eklinde hazırlayın.

Hayvansal yalar yerine çoklu doymamı ve tekli doymamı(iyi) yalar açısından zengin; doymu ya içerii düük ve trans ya içermeyen yumuak margarinleri tercih edebilirsiniz.

Hazır, ilenmi gıdalar ve fast food yerine mümkün olduunca, taze olarak hazırlanmı gıdalar tüketmeye çalıın.

Kolesterolünüz normal deerlerin üstündeyse bitkisel sterollerle zenginletirilmi gıdaları seçin. Bitkisel steroller, toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düürmeye yardımcı olduu bilimsel çalımalarla kanıtlanmı, bitkisel kaynaklı besinlerde (bitkisel yalar, tahıl, meyveler, sebzeler, kuru yemiler vb) doal olarak bulunan bileenlerdir

Atıtırırken bisküviler, pastalar, hazır hamur ileri ve cips gibi ürünler yerine, meyveler, sebzeler, kuruyemileri tercih edin.

Besin çeitliliinizi artırın. Mümkün olduunca farklı salıklı tercihlerle beslenmenizi zenginletirin.

Besinlerinizi daha küçük tabaklarda, daha az porsiyonlarda tüketin ve ikinci porsiyondan uzak durun.

Bol bol meyve ve sebze tüketin. Günde en az be porsiyon yiyin.

Ekmek, pirinç, makarna, kahvaltılık tahıl gevreklerinin tam tahıllı olanlarını tercih edin ve bunları makul miktarlarda tüketin.

Düük yalı süt ürünlerini ve yasız etleri tercih edin.

Her hafta, biri yalı olmak üzere (örnein uskumru, somon, sardalya) iki porsiyon balık tüketin.

Hayvansal yalar yerine çoklu doymamı ve tekli doymamı (iyi) yalar açısından zengin; doymu ya içerii düük ve trans ya içermeyen kahvaltılık margarinleri tercih edebilirsiniz.

Hazır, ilenmi gıdalar ve “fast food” yerine mümkün olduunca, taze olarak hazırlanmı gıdalar tüketmeye çalıın.

Kolesterolünüz normal deerlerin üstündeyse kahvaltılık margarinler gibi bitkisel sterollerle zenginletirilmi gıdaları tercih edebilirsiniz. Bitkisel steroller, toplam kolesterol ve LDL (kötü) kolesterol seviyelerini düürmeye yardımcı olduu bilimsel çalımalarla kanıtlanmı, bitkisel kaynaklı besinlerde (bitkisel yalar, tahıl, meyveler, sebzeler, kuru yemiler vb) doal olarak bulunan bileenlerdir. Kolesterolü düürmek için baka neler yapabilirim

Sigara, kolesterolün damar duvarında birikmesine ve biriken ya plaklarının çatlayarak damarı tıkamasına neden olduundan kullanılmamalıdır. Sigara içmek kandaki iyi kolesterol düzeyinin dümesine neden olur.

Fiziksel aktivitenin artırılması da LDL (kötü) kolesterol dümesine, HDL (iyi) kolesterolünün yükselmesine yol açar.