Ordu niversitesi (OD) Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turan Karadeniz, cevizin kanda zararlı kolesterolün birikmesini önlediini ve yüksek kolesterolü düürdüünü söyledi.

Prof. Dr. Karadeniz, yaptıı açıklamada, taze cevizde yüzde 5-6 oranında C vitamini bulunduunu belirterek, aynı zamanda bol miktarda B1, B2, A ve E vitaminlerini içerdiini söyledi. Cevizin mide, baırsak, böbrek ve deri rahatsızlıkları gibi birçok hastalıa iyi geldiini vurgulayan Karadeniz, “Cevizin sadece meyvesi deil, kabukları ve yaprakları da birçok rahatsızlık için kullanılmaktadır” dedi.

Cevizin kanda zararlı kolesterolün birikmesini önlediini, yüksek kolesterolü düürdüünü ifade eden Karadeniz, “Ceviz, damar tıkanıklıı ve eker hastalıının tedavisinde kullanılmaktadır. Mide gazını giderir. Grip ve nezleye iyi gelir. ksürüü keser. Sindirim sistemi bozukluunu giderir. Ceviz, vücudu souktan korumak için de yenir. Yorgunluu ve bitkinlii giderir. Zehirlenmelere ve zehre karı etkilidir. Zindelemeyi salar” diye konutu.

Prof. Dr. Karadeniz, cevizin yapraklarından elde edilen juglon maddesinin eczacılıkta kan temizleyici ve kuvvet verici olarak kullanıldıını kaydederek, öyle devam etti:

“eker hastaları ceviz yapraını kaynatıp içmelidir. Ceviz yapraı ve kabukları kaynatılıp balla karıtırılarak içildiinde kansızlıa iyi gelmekte, bu çay kanı temizlemekte, kalbi güçlendirmekte, ishali ve dizanteriyi kesmekte, sinir sistemini güçlendirmektedir. Ceviz meyvesi çocukların gelimesini hızlandırmaktadır. Ceviz beyin için gerekli olan gümü iyonlarını ihtiva ettiinden, bebekten yalıya kadar herkes için ideal bir meyvedir”

İHA