Kolalı içeceklerin içindeki yüksek miktardaki fosforun, kan fosforunu yükselterek kemiklerden kalsiyum kemiren hormonun düzeyini artırdıı ve bir süre sonra kalsiyumu azalan kemiklerin salamlıklarını yitirmesine yol açtıı belirtildi.

Kocaeli niversitesi Tıp Fakültesi ocuk Salıı ve Hastalıkları Anabilim Dalı ve Endokrinoloji ve Diyabet Bilim Dalı Bakanı Prof. Dr. ükrü Hatun, obezitenin her geçen gün hızla arttıını ve son yıllarda özellikle çocukların salıını tehdit etmeye baladıını söyledi.

Obezitenin, sadece aırı imanlık olarak algılanmaması gerektiini vurgulayan Hatun, zaman içerisinde obezitenin eker, kalp gibi ciddi salık sorunlarına yol açabilen kronik hastalıklara zemin hazırladıı uyarısında bulundu. ekerli gıdalar içerisinde kolalı içeceklerin çok fazla tüketildiine, bunun da salık üzerinde birçok olumsuz etkisinin olduuna dikkati çeken Hatun, kolalı içeceklerin tüketiminin her geçen gün arttıını söyledi.

Prof. Dr. ükrü Hatun, “Kolalı içecekler bir taraftan kan ekerini hızlı bir ekilde yükselten, dolayısıyla insülin hormonunu artırarak, vücudun ya depolamaya yönelmesine yol açan yüksek miktarda eker içermesi nedeniyle, dier taraftan süt ve süt ürünleri gibi salıklı beslenmenin temeli olan içeceklerin yerine geçtii için imanlık için risk oluturuyor.” diye konutu. Bunların dıında kola içme alıkanlıının fast-food beslenmeye elik ettiini ve kola ile birlikte daha fazla yemek yendiini belirten Hatun, unları söyledi:

“ABD’deki çocuk salıı otoriteleri, çocukların kolalı içeceklerden uzak tutulmasını öneriyor. Kolalı içeceklerin esas zararlı etkisi ise kemikler üzerinde oluyor. Amerikan Tabipler Birlii’nin ocuk Salıı Dergisi’nde kolalı içecek alıkanlıının lise örencisi kızlarda kemik kırıkları sıklıını 3 kat artırdıını gösteren bir aratırma yayımlandı.” ZAMAN
Kaynak:zaman.com.tr