Koca yusuf örnek resim

1856 yılında umnu, Bulgaristan’da dodu. Dünyaca ünlü Deliormanlı Türk güreçidir. Gürein efsanevi isimlerinden olan Yusuf, 120 okkalık (144 kg) gövdesi, güre becerisi, gücü ve sporcu ahlakı ile “Koca” lakabını almıtır. Ona “Koca” lakabı Filozof Rıza Tevfik tarafından sonradan verilmitir.

Koca Yusuf dönemin ünlü pehlivanlarından Nasçıköylü Kel İsmail Pehlivan‘ın çıraı olarak çok ufak yata güree baladı. Uzun süre Kırkpınar bapehlivanlıını elinde bulunduran Kel Aliço ile güreti. Adalı Halil’i iki kez ardarda yendi. Sultan Abdülaziz, Sultan V. Murat ve Sultan II.Abdülhamit döneminde pek çok güre yaptı.

1897′de Avrupa’ya gitti ve Paris’te minder güreinin kurallarını örendi. Bu dönemde güretii ve döneminin önemli sporcuları olan Olsen, Pons, Fournier ve Sebes gibi isimlerin tamamını yendi. Avrupa’da büyük ün kazanınca Amerika Birleik Devletleri’nden davet aldı ve oraya gitti. Orada da yaptıı bütün güreleri kazandı. Yendii güreciler arasında ünlü Jenkins ve Amerika ampiyonu unvanını taıyan Robert de vardır.

Türkiye’ye dönmek üzere 21 Mayıs 1898′de Fransız bandıralı La Bourgogne transatlantii ile yola çıkan Koca Yusuf, bindii geminin 4 Temmuz sabahı New York’un kuzeydousundaki Sable Adası’nın 60 mil açıklarında İrlanda bandıralı Crmartyshire ilebiyle çarpııp batması sonucu tüm yolcular ve mürettebatla birlikte boularak ölmütür. Cesedi Atlantik Okyanusu’nda kaybolmutur.