10 saatte erkek oldu!
O hayata kadın olarak gelmiti ama erkek olması için 10 saat yetti. Bakın A.’nün öyküsü nasıl

Ergenlikten bu yana erkek duyguları hissettiini söyleyen ve 2006′dan beri çeitli tedaviler ile cerrahi müdahaleler gören A., Kocaeli niversitesi (KO) Tıp Fakültesi Aratırma ve Uygulama Hastanesinde 10 saat süren ameliyatla erkek oldu.

Kız arkadaı da bulunan 24 yaındaki A., pembe kimliini ve adını deitirmek için Kocaeli 4. Asliye Hukuk Mahkemesine bavurdu.

KO Tıp Fakültesi roloji Ana Bilim Dalı retim yesi Prof. Dr. Melih ulha, AA muhabirine yaptıı açıklamada, A.’nün 2006′da tedavi amacıyla üroloji polikliniine bavurduunu, ergenlik döneminden sonra kendinde erkek duyguları hissettiini, ameliyatla erkek olmayı istediini söylediini belirtti.

Yaptıkları tetkikler ve muayene sonucunda A.’de fiziksel bir bozuklua rastlamadıklarını bildiren Prof. Dr. ulha, ancak Psikiyatri Ana Bilim Dalınca yapılan tetkiklerde kendisine karı cinsin duygularını hissetmesi anlamına gelen ”cinsel kimlik bozukluu” tanısı konulduunu söyledi.

VAZGEMESİ İİN UZUN SRE URATILAR

Daha önce erkekken kendinde kadın duyguları hisseden bir kiiyi ameliyat ettiini, ancak kadınken erkek olmak isteyen kiiyle ilk kez karılatıını ifade eden Prof. Dr. ulha, öyle konutu:

‘ ‘Ben kendimi bildim bileli erkek gibi hissediyorum. Ameliyatla erkek olmak istiyorum’ diyordu. Bunun üzerine Psikiyatri Ana Bilim Dalı retim yesi Prof. Dr. Tamer Aker tarafından tedaviye alındı. Aker, A.’yü uzun süre ameliyatla erkek olma düüncesinden vazgeçirmeye çalıtı, baarılı olamayınca 2007′de Psikiyatri Ana Bilim Dalı Bakanlıınca ‘A.’nün bu bozukluunun psikiyatrik olarak tedavi edilemeyecei, erkek kimliine dönümesi için cerrahi müdahale gerektii’ konusunda rapor düzenlendi.

Bu sırada A.’nün kimliini deitirmek için mahkemeye bavurması, bunun için de kadınlık organının alınması gerekiyordu. 2007′de Op. Dr. Veysel Besnili tarafından yapılan ameliyatla A.’nün rahim ve yumurtalıkları alındı. Erkek kimlii alabilmesi için iin adli boyutunu Adli Tıp Ana Bilim Dalı Bakanı Prof. Dr. mit Biçer, A.’nün avukatıyla üstlendi ve gerekli yasal bavurular yapıldı.”

AMELİYAT 10 SAAT SRD

A.’ye o tarihten itibaren erkeklik hormonu tedavisine baladıklarını, bu sırada Plastik Cerrahi Ana Bilim Dalı retim yesi Doç. Dr. Cenk en’in, cerrahi müdahaleyle A.’nün göüslerini erkek göüs tipine dönütürdüünü belirten Prof. Dr. ulha, daha sonra A.’nün talabi dorultusunda erkek cinsel organı yapılması için hazırlıklara baladıklarını bildirdi.

Prof. Dr. en ve ekibinin de katıldıı 10 saat süren ameliyatla A.’nün kadın cinsel organını kapattıklarını, sol kolundan aldıkları parçayı sıkılatırıp, damarlar ve sinirlerle birletirilerek A.’ye erkek cinsel organı ve erkek tipi idrar yolu yaptıklarını ifade eden Prof. Dr. ulha, A.’nün ameliyatın ardından kendini çok daha iyi hissettiini ve mutlu olduunu gözlemlediklerini söyledi.

Prof. Dr. ulha, A.’ye bundan sonra yumurtalıkların yapılması ve erkeklik organının fonksiyon görmesi için 2 cerrahi operasyon daha yapacaklarını kaydetti.

”BENİ DNCEMDEN VAZGEİRMEYE ALITILAR”

A.. ise ergenlikten bu yana erkek duyguları hissettiini, ameliyat olmak için kararlı olduunu vurgulayarak, unları söyledi:

”Psikiyatri servisinde bazı testler yapılmıtı. Testlerin tamamı kendimi erkek hissettiimi doruluyordu. Doktorlar, ameliyatın güçlüünü, ardından yaayacaım sorunları anlatarak beni bu düüncemden vazgeçirmeye çalıtılar. Ancak ameliyat olma konusunda kararlıydım. Bu kararlılıım karısında gerekli raporlar düzenlendi ve ameliyat olmamın yolu açıldı. Her ameliyattan sonra kendimi daha iyi hissettim. imdi ise çok daha iyiyim.”

OK SAYIDA KIZ ARKADAI OLMU

Ergenlik döneminden itibaren kendini erkek gibi hissettiini ve öyle yaamaya çalıtıını ifade eden A., bu dönemde çok sayıda kız arkadaı da olduunu belirtti.

online film izle,filmi fragmanı,dini filmlerBundan sonra yumurtalıkların yapılması ve erkeklik organının fonksiyon görmesi için 2 cerrahi operasyon gerektiini söyleyen A., bunun için 4 milyon avro tutarında cerrahi malzemeye ihtiyaç duyulduunu, parayı karılayacak maddi güce sahip olmadıı için hayırseverlerden yardım beklediini bildirdi.

Doktorlar tarafından erkek ismiyle çarılan ve u anda bir kız arkadaı bulunan A., mahkeme ilemlerinin ardından pembe kimliini alacaını kaydetti.