kızılcık

Kızılcıktaki C vitamininin portakalın iki katı olduu ve bu nedenle kızılcıın hücreleri kansere karı koruduu tespit edildi.

Atatürk niversitesi Ziraat Fakültesi retim yesi Prof. Dr. Sezai Ercili, yaptıı açıklamada, kızılcıkla ilgili ukurova niversitesi, Malatya Meyvecilik Aratırma Enstitüsü ve Atatürk niversitesinin ortak bir aratırma yürüttüünü, bu çalıma sonunda kızılcık meyvesinin antioksidan özelliinin çok yüksek olduunun tespit edildiini söyledi.

Ercili, öyle konutu:
Kansere karı antioksidan özellii, koruyucu özellik demek. Hücreleri kansere karı koruyor. Bizim çalımamız bunu kanıtladı. Yalnız kızılcık tipleri arasında bariz fark çıktı. ok koyu renkte olan kızılcıkların antioksidan içerii daha yüksek olarak tespit edildi. Kızılcıın ortalama C vitamini 100-120 miligram civarında. Bu portakalın ortalama iki katı olarak kabul ediliyor. Portakalda biz bunu ortalama 50-60 miligram olarak tespit ediyoruz. C vitamini yönünden oldukça yüksek. Antioksidan özellii de C vitamininden kaynaklanıyor.

Aratırmanın, Avrupada prestijli gıda dergilerinden birinde yayımlandıını anlatan Ercili, Kızılcıkta Türkiye, özel bir konuma sahip. Dünyanın hiçbir yerinde Türkiyedeki gibi geni bir kızılcık popülasyonu yok dedi.

GENETİK KAYNAKLARI MALATYADA

Kızılcık genetik kaynaklarının da Malatya Meyvecilik Aratırma Enstitüsünde bulunduuna dikkati çeken Ercili, unları kaydetti:

Dünyada ikinci kızılcık genetik kaynakları bir tek Ukrayna Yaltada var. Baka yerde yok. Ukraynadaki türler de açık renkli kalıyor. Dier ülkelerde kızılcık türü yok. Malatyada 60ın üzerinde tip var. eit demiyoruz. Daha tescil edilmedi. Biz, çalımamızda 30 tanesini kullandık.

Kaynak: kadinlarkulubu.com