Bebek sahibi olmak isteyen, ancak tüpleri kapalı olduu için bunu baaramayan kadınlar, Jinekolojik Mikrocerrahi Teknii ile tüp bebee gerek kalmadan doal yollarla hamile kalabiliyor.

Tekniin dünyadaki önde gelen uygulayıcılarından Kanada Vancouver British Columbia niversitesi Kadın Hastalıkları ve Doum Bölümü öretim üyesi Prof. Dr. Victor Gomel, Türkiye’deki meslektalarına eitim verdi.

Gomel’in örencisi, Prof. Dr. Recai Pabuçcu’nun yanı sıra, Türkiye’nin çeitli üniversitelerinden uzmanların da katkı verdii eitimde, 40 dolayında kadın hastalıkları ve doum uzmanı uygulamalar yaparak teknik hakkında bilgi sahibi oldu.

”Jinekolojik Mikrocerrahi Teknii ile ilgili bilgi veren Gomel, tüpleri doutan kapalı olup bebek sahibi olmak isteyen kadınlarda genellikle tüp bebek yöntemine bavurulduunu, ancak bu teknikle tüp bebek uygulamasına gerek kalmadıını söyledi.

Gomel, yöntemin aynı zamanda tüplerini balatan, ancak tekrar bebek sahibi olmak isteyen kadınlara da uygulanabildiini, ancak, bu teknie bavuracak uzmanların özel bir eitimden geçmesi gerektiini bildirdi.

Prof. Dr. Gomel, ”Teknik sayesinde, kadının tüplerinin tıkalı olan yeri mikroskopik yöntemle çıkarılıp salıklı kısımlar birbirine yeniden ekleniyor. Böylece kadın tüp bebek yöntemine gerek kalmadan bebek sahibi olabiliyor” dedi.

Prof. Dr. Recai Pabuçcu da, ”Jinekolojik Mikrocerrahi Teknii”nin, hangi nedene balı olursa olsun tüpleri tıkalı kadınlara uygulandıını, mikroskobik yöntem kullanılarak kapalı kanalların açılabildiini anlattı.

Kadın tüplerinin çok ince olması nedeniyle ilemin ancak çok gelimi özel mikroskop altında yapılabildiini belirten Pabuçcu, tıkalı yerleri çıkartılıp salıklı kısımlarının birbirine balanmasıyla tüplerde yeniden bir bütünlük salandıını söyledi. Pabuçcu, ”Sorun çözüldüü için kadın böylece doal yollardan hamile kalabiliyor” dedi.

Pabuçcu, bu yöntemin 38 yaın altındaki kadınlarda, tüplerde fazla yapııklık olmaması ve kapalı kısımları çıkarıldıktan sonra tekrar balanan tüpün uzunluunun 4 santimden uzun olması halinde daha baarılı sonuç verdiini, bu durumda bebek sahibi olabilme ansının yüzde 60-90 arasında deitiini bildirdi.

”Jinekolojik Mikrocerrahi Teknii”nin tüp bebee göre hem daha az zahmetli hem de masrafsız olduunu kaydeden Pabuçcu, ”Tüp bebek tedavisinde yumurtalıklar bazen aırı büyüyüp farklı salık sorunlarına yol açabiliyor. Ayrıca her tüp bebek denemesi için ayrı masraf yapılıyor. Oysa bu yöntemle doal yolla bebek sahibi olunduu için böyle riskler olmuyor” eklinde konutu.

Bu yolla hamile kalan kadınların sorunsuz bir hamilelik geçirdiini ifade eden Pabuçcu, ”Bu operasyonu geçiren hasta bir gün sonra evine çıkabiliyor. 6-7 ay içinde de gebe kalabiliyor” dedi.

AA
Kaynak:haberturk.com