Göz hastalıına karı gelitirilen bir ilacın “yan etki” olarak kirpikleri uzattıı saptandı.

Glokom hastalıı ilacının bu güzel yan etkisinin, maskaraların çöpe atılmasına yol açması bekleniyor. İlacın yan etkisi o kadar belirgin ki ABD’deki ilaç üreticisi kozmetik lisansı için bavurmayı planlıyor.

İlacın kirpik uzatıcı olarak piyasaya çıktıında dünya çapında 2 milyar dolarlık maskara pazarıyla rekabet edecei bildiriliyor.

İlacın içindeki kirpik uzatıcı etkinin farkına, glokom hastalarının kirpiklerinin beklenenden daha çabuk uzadıının gözlenmesiyle varıldı.

Bu yan etki, sadece bir gözü tedavi edilen hastalarda daha belirgin olarak görüldü. Bu hastalarda tedavi gören gözdeki kirpiklerin daha uzun, sık ve koyu renkte olduu tespit edildi.

Miami niversitesinde yapılan bir deneyde de söz konusu ilaç bir jelle karıtırıldı. Aratırmaya katılanlardan bir gruba ilacın etken maddesinin bulunduu jel verilirken, dier gruba bu maddenin bulunmadıı bir jel verildi. Deneklerden jeli her iki göze de düzenli olarak uygulamaları istendi.

İlacın bulunduu jeli tatbik edenlerin kirpikleri 6 haftada 2 milimetre uzadı. Bu kiilerin kirpiklerinin, içinde ilacın bulunmadıı jel sürenlerinkinden iki kat hızlı uzadıı tespit edildi.

Ancak ilacın kirpikleri nasıl uzattıı henüz bilinmiyor.

AA