Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız

Tübitak tarafından gelitirilen çipli nüfus cüzdanlarının çipleri içerisinde tüm nüfus cüzdanı bilgileri yer alıyor. Bu bilgilerin yanında vatandaın parmak izi ve damar izi de bu çip içerisinde yer alıyor. Vatanda kimliini hem parmak izini hem de belirledii 6 haneli sayısal ifresi ile kullanabiliyor.

Halen Bolu’da 300 kii tarafından test edilen yeni kimlik kartlarının teknolojik olarak ilk kullanımları eczaneler ve hastanelerde olacak. Eczane ve hastanelerde bulunacak kart okuyucuları sayesinde vatandalarla ilgili bilgilere ulaılabilecek. Sistemin halen üzerinde çalıılan salık veritabanı ile de çalıtırılması öngörülüyor.

Doktor veya eczacı kendi kartı ile sisteme girecek, vatanda da kendi kartını cihaza yerletirecek. Bu durumda vatandala ilgili tüm salık bilgileri doktor tarafından görüntülenebilecek.

Bolu’da test projeleri devam eden uygulamanın önümüzdeki günlerde kapsamının biraz daha geniletilmesi ve 3 bin kiiye ulatırılması, 2009 yılında ise 300 bin kiilik bir vatanda kitlesinde son testlerinin gerçekletirilmesi bekleniyor.>

2009 baından itibaren Türkiye’nin kullanmaya balayacaı biometrik pasaportlardan sonra 2010 yılında da çipli nüfus cüzdanlarının kullanılmaya balanması öngörülüyor.