imanlık
Dünyada çoalan obezite sorunlarının ba aktörlerinden ABDde, bilim adamları imanlıın sadece çok yemekle ilintili olmadıı yönünde teoriler ileri sürüyor. İte bunlardan bazıları:

stres

1- Belki de çok stres altındayız:

Evet haklı bir teori. Stres altındayken insanlar daha çok ekerli gıdalara yöneliyor. Ayrıca farelerde yapılan deneylerde aynı gıdaları alan farelerden strese maruz bırakılanın iki kat fazla kilo aldıı gözlendi. Bunun da nedeni streste harekete geçen nöropeptid y isimli kilo aldırıcı hormon.

tv

2. imanlıa yol açan virüsler var:

Hayvanlarda yapılan deneylerde insanlarda da etkili olan en az 10 virüsün kilo yaptıı saptandı. İkizlerde yapılan aratırmalarda vücutta bazı antikorları taıyanların, taımayan kardeine göre daha aır olduu belirlendi.

cift

3. Normal hava koulları kilo aldırır:

Yapılan son çalımalar çok sıcakta veya çok soukta yaayanların daha kolay ya yaktıını ortaya koydu. Ayrıca sıcak iklimin daha az yeme ihtiyacı hissettirdii de saptandı.

kakakakakaklalala

4. Yüksek fruktozlu mısır urubu:

Gıda üretiminde giderek ekerin yerini almaya balayan bu maddenin dier tatlı türevlerine göre kanda trigliserid oranını ve kolesterolü daha çok artırdıı görüldü. Uzmanlar bu maddenin daha fazla kilo ile ilintili olduunu ileri sürüyor.

besin

5. Düük yalı besinler daha çok yediriyor:

Düük yalı diyetler malesef genelde yüksek karbonhidratlı gıdalardan oluuyor. Bu kadar çok karbonhidratın da daha çok kilo yapması doal deil mi

ilaçlar

6. İlaçlar kilo aldırıyor:

Bundan 30 sene önce bu kadar çok ilaç kullanımı yoktu. Eer ilaçların prospektüslerini okursanız çounun kilo aldırdıını göreceksiniz.

hamile kadın

7. Belki de ana karnında kaderimiz çizildi:

Anneniz size hamilkeyken diyabeti varsa, sigara içtiyse veya yetersiz beslendiyse ileride obez olma riskinizin dierlerine oranla 2 kat fazla olduunu biliyor muydunuz

kirlilik

8. evre kirlilii kilo aldırır:

Bilim adamları kilo verdirdikleri bireyleri incelediklerinde kanlarında bol miktarda kimyasal kirlilie de rastladılar. Bu kimyasallara karı vücudun önlem olarak metabolizmayı yavalattıını belirten uzmanlar kilo alımının da böylece gerçekletiini ileri sürüyorlar.

uyku

9. Uykusuzluk kilo aldırır:

Bilinen bir sebep. Az alınan uyku ile vücudun hormon dengesi bozuluyor ve birey daha fazla yemeye yöneliyor. Siz siz olun uykunuzu almaya daima özen gösterin.

sigara