tatlı-kadın

Yalnızca yürüyerek 20 günde 4 kilo verebilirsiniz

İngiltere’de piyasaya çıkan Walking Diet (yürüyü diyeti) isimli kitabın yazarı Joanna Hall, yürüyerek daha güzel vücuda sahip olmanın yollarını anlatıyor.

Yürümek, yalnızca kilo vermeye yardımcı olmuyor. Bunun yanında diyabet, kemik erimesi ve meme kanserine yakalanma risklerini da azaltıyor

Balamadan önce bir spor maazasına urayarak bir adımsayar (pedometre) satın alın. Böylece günde kaç adım attıınızı sayabilirsiniz. İte mucize yürüyü programı:

Gün 1-3: Her gün attıınız adım sayısını bir kenara yazın ve 3′üncü günün sonunda bunları toplayıp üçe bölün. Bu sizin günlük ortalama yürüyüünüz olacak.

Gün 4-5: Ortalama adım sayınıza 1000 adım ekleyin örnein otobüsten bir durak erken inerek bu sayıyı tamalayabilirsiniz.

Gün 6: Bugünden itibaren yürüyü yapmak için özel zamanlar ayırmalısınız. Ortalamanıza 1500 adım ekleyin. Hızınıza göre 1500 adım 20 dakikada tamamlanabilir. Yürüyüe balamadan ve yürüyü sırasında en az 200 ml su içmeyi unutmayın.

Gün 7: Normalde en az 10 dakikada yürüdüünüz bir mesafeyi gücünüzün yettii kadar hızlı yürüyün ve yürüyüün ne kadar sürdüünü bir kenara not edin.

Gün 8-11: Ortalamanıza 1500 adım ekleyerek yürüyülere devam edin.

Gün 12: Bugünü dinlenmeye ayırabilirsiniz. Vücudunuzu biraz esnetmeyi deneyebilirsiniz.
Gün 13-14: Ortalamanıza 2 bin 500 adım ekleyin. Sonraki 4 günde en uzun yürüyülerinizi yapacaksınız. Bu yüzden bunları gün içinde 2 ayrı yürüyü olarak sürdürebilirsiniz.

Gün 15-16: Ortamalaya 3 bin adım ekleyerek yürüyün, temponuzu artırmaya çalıın. Bu iki günde gerçekten terlemeniz gerekiyor, yürürken müzik dinleyemeyi deneyin.

Gün 17: Dinlenme günü. Vücudunuzu esnetin.

Gün 18: Ortalamaya 2 bin adım ekleyerek yürüyü yapın. Temponuzu biraz düürün. Eer kendizini yorgun hissediyorsanız yürüyülerden bir saat önce bir fincan kahve içmeyi deneyin.

Gün 19: 7′nci günü tekrar edin. aynı mesafeyi daha kısa sürede ve zorlanmadan almalısınız.

Gün 20: Ortalamanızdan 1500 adım fazla atarak programı tamamlayın.

NASIL YRMELİSİNİZ

Karın kaslarını içeri çekin ve yürürken dik durun. Omurganızı dik tutmak için omuzlarınızı indirin, boynunuzu uzatın ve baınızı yukarda tutun. Kollarınızı göüs hizasına gelecek ekilde sallayın.