Doudan batıya, güneyden kuzeye bütün bölgelerde kı gelince sofralarımızdan eksik etmediimiz bu sebzelerin ayrı ayrı faydaları var.

Kimi bol C vitamini içeriyor, kimi vücudu sıcak tutuyor. Kimi mikropların hızla yayıldıı souk havalarda baııklık sistemimizi güçlendiriyor. Beslenme ve diyet uzmanı Seyran Tombul’un yardımıyla sebzelerin faydalarını aratırdık. nerilerimizi mutfaınızın duvarına asın ki, salıınızın önemi aklınızdan hiç çıkmasın!

u sıralar çarı-pazarı, market raflarını çeit çeit kı sebzeleri süslüyor. Ispanak, pırasa, lahana, kuru fasulye, karnabahar, mercimek, patates, kereviz… Kı bu sebzeler olmadan geçmez. Doudan batıya, güneyden kuzeye bütün bölgelerde kı gelince sofralarımızdan eksik etmediimiz bu sebzelerin ayrı ayrı faydaları var. Kimi bol C vitamini içeriyor, kimi vücudu sıcak tutuyor. Kimi mikropların hızla yayıldıı souk havalarda baııklık sistemimizi güçlendiriyor. Beslenme ve diyet uzmanı Seyran Tombul’un yardımıyla sebzelerin faydalarını aratırdık. nerilerimizi mutfaınızın duvarını asın ki, salıınızın önemi aklınızdan hiç çıkmasın!

Kabızlık pırasa ile bitiyor!

Pırasa, C, K ve B vitamini deposu. Ayrıca, potasyum, kalsiyum, silisyum, manganez, kükürt, bakır yönünden oldukça zengin. Zeytinyalı yenildii takdirde baırsakların düzenli çalımasını salıyor. Kabızlık ikâyeti olanlar bolca tüketebilir. İyi kolesterolü (HDL) yükseltirken kötü kolesterolü (LDL) düüren bir etkisi var. Kan basıncını sa düürerek felç ve kalp krizi riskini azaltıyor. Haftada 2 kez tüketildiinde vücudu kanser yapıcı toksinlere karı koruyor. Pırasanın suyu ise öksürüü kesiyor.

Pırasayı nasıl tüketebiliriz

Pırasayı, rezene ile sote edip, kekik ve limon suyu sosuyla tüketebilirsiniz.

Salatalarınızın içine ince kıyılmı pırasa ilave edebilirsiniz. ünkü pırasa çi olarak tüketildiinde vitamini daha fazla oluyor.

Pırasanın suyunu türlü ve güveç gibi yemeklerin içine katıp ekstra lezzet almak için kullanabilirsiniz.

Kavrulmu pırasayı rezene, hardal otu yaprakları ile tatlandırarak et, balık, tavuk yemeklerinizin yanına garnitür olarak hazırlayabilirsiniz.

Zayıflamak istiyorsanız lahana yiyin!

Lahana E, B ve C vitaminleri yönünden zengin bir sebze. Ayrıca diyet yapanlar için vazgeçilmez bir besin. ünkü içinde bulunan B vitamininin itah kesici özellii var. Salatasını, turusunu, dolmasını yapabileceiniz lahana, çi tüketildii takdirde aynı vitaminlerin vücuda girmesini salıyor. Kandaki eker miktarını düürüyor; vücutta biriken zehirli maddelerin atılmasını salıyor. Sarılıa, safra kesesi hastalıklarına ve astıma karı da faydalı olduu biliniyor. Tiroit bezlerinin aktivitesini yavalattıı için sakinletirici bir etkisi var. Lahananın özündeki selenyum ise cilde tazelik veriyor.

Lahanayı nasıl tüketebiliriz

Birçok sebze ile birlikte kaynatıp çorbasını yapabilirsiniz.

Lahana turusu kıın vazgeçilmezdir.

Yapraklarını ince ince dorayıp kıymalı yemeini yapabilirsiniz. Kapuska yani.

Uzun uzun dorayıp ceviz ve yourtla karıtırırsanız yemeklerinizin yanına garnitür olur.

Karacierin dostu Kereviz!

Bir çoumuz kerevizin faydalarını kokusunu yüzünden göz ardı ediyor; karacierin dostu olduunu unutuyoruz. ama siz hounuza gitmeyen kokuyu bir kenara bırakın Kerevizin yararlarına bakın. Mesela kereviz, kan dolaımı, sindirim sistemi, kah pıhtılaması, hormon dolaımı gibi reaksiyonların önüne geçen karacieri koruyor. Bu özelliinden dolayı kerevizin yerini hiçbir sebze tutmaz. Ayrıca uzmanlar, siroza dönüebilme riski olan Hepatit B ve C hastalarının kerevizi haftada en az bir kez tüketmeleri gerektiini söylüyor.

Kerevizi nasıl tüketebiliriz

Kerevizin kökünü, saplarını ve yapraklarını çorba ve salatalara katabilirsiniz.

Kök yapraklarından dolma yapabilirsiniz.

Kerevizi tavuk ile birlikte piirebilirsiniz.

Halayıp küp küp doradıktan sonra yeillikler ile yemeklerin yanına servis edebilirsiniz.

Kuvvetli bir vücut için Ispanak

Demir yönünde oldukça zengin olan ıspanak bol kan yapıyor. İçerdii A ve C vitaminleri sayesinde souk algınlıını önlüyor, dilerin çürümesini engelliyor. Ispanaın suyu kalp kaslarını kuvvetlendiriyor. i olarak tüketildiinde kıın vücudun lif ihtiyacını karılıyor. İçindeki folik asit sayesinde Alzheimer olasılıını azaltıyor. Aynı zamanda kemik geliimi için gerekli olan K vitamini yönünden de zengin. Bunların yanında sigaraya balı akcier kanseri olasılıını düürüyor.

Ispanaı nasıl tüketebiliriz

Ispanaın vitaminlerinden en çok salatalara kattıınızda faydalanabilirsiniz.

Halanmı ıspanakları beamel sosla fırında piirebilirsiniz.

orbasını yapabilirsiniz.

Karnabahar yiyin, zihniniz rahatlasın

Vitamin ve mineral yönünden zengin olan karnabahar, zihinsel ve bedensel yorgunluk için birebir. Baırsakların düzenli çalımasını salıyor, vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını kolaylatırıyor. Yapısında A, C, B1 ve B2 vitaminleri bulunduran karnabahar kolesterolü düürüyor, kabızlıı gideriyor. Bol miktarda kalsiyum, potasyum, fosfor ve demir içeriyor. Romatizma arılarına iyi geliyor ve dalak ikinliini azaltıyor.

Karnabaharı nasıl tüketebiliriz

Karnabaharı halayıp üzerine sarımsaklı yourt ve salçalı sos koyarak ara yemek eklinde yiyebilirsiniz.

Kıymalı ve salçalı yemeini yapabilirsiniz.

Hafif haladıınız karnabaharları borcam tepsiye yerletirip, beamel sos ve kaar ile fırında piirebilirsiniz.

Patates: Patates, A’dan Z’ye herkesin en sevdii sebzedir. Fakat sık ve yanlı tüketildiinde zararlı olabiliyor. Fakat vitamin yönünden de oldukça zengin. İçinde kalsiyumdan demire bir çok mineral ve B1, B2, B6 gibi vitaminler var .Yapısındaki B vitamini bileikleri sinir sistemini düzene sokuyor. Gün boyu güç gerektiren ilerde çalıanlara bol enerji veriyor. Ayrıca patates. hava kirlilii, radyasyon, sanayi ve tarım ilaçlarının kimyasal atıkların zarar verdii hücreleri yeniliyor, içinde bulunan manganez sayesinde cildi güzelletiriyor.

***

Baklagillerin ahı kuru fasulye

Kuru fasulye tam bir protein deposu. Vejetaryenlerin et vitaminini alabilecei bir lezzet. İçerdii protein sayesinde kemiklerin güçlenmesini salıyor. Yalnız dikkatli piirilmezse vitamin ve mineral deerlerinde ciddi kayıplar meydana gelebiliyor. Bu nedenle piirmeden önce en az 8 saat suda bekletilmesi ve piirirken de köpüünün alınması lazım. Ayrıca gaz yapmaması için de suda bekletilmesinde fayda var.

Mercimek: Besin deeri en yüksek baklagillerden. Vücudu ve zihni rahatlatıyor. A, B1, B2, B3 gibi birçok vitaminin kaynaı. Protein ve karbonhidrat bakımından da zengin. Kandaki kötü kolesterol düzeyini düürüyor, kalp krizi geçirme riskini azaltıyor. Yüksek oranda lif içerdii için eker hastalarının tüketmesi gereken bir besin. İnsülün ve kan ekerini düürüyor. İçindeki yüksek orandaki demir ve folik asit nedeniyle kansızlıı önlüyor. Potasyum deeri sayesinde de tansiyonu düürüyor.

ZAMAN